100 oy alarak belediye başkanı olan Hetemi, aylardır ofisinden çıkamadı

Kuzey Kosova’da bulunan Leposaviç’in neredeyse tamamı Sırplardan oluşuyor. Seçimi 100 oyla kazanan Hetemi, artan gerilim nedeniyle NATO askerleri ve Kosova özel polisi tarafından başkanlık konutundaki ofisinde yaşamaya zorlandı.

Haber Global’in haberine göre Sırplar, araba tescili konusundaki anlaşmazlık nedeniyle kuzeydeki belediyelerde yapılan seçimleri boykot etme kararı aldı.

FAYDA MAYIS AYINDA BAŞLADI

Hetemi’nin yemin etmesinden kısa bir süre sonra Sırp protestocuların ofisinin etrafını sardığını ve ondan gitmesini istediğini söyledi. Hetemi bunu reddetti ve 29 Mayıs’tan beri eve dönmeden binada bulunuyor.

“Kim ofiste kalıp sandalyelerde uyumak ister?” Hetemi, ofisinden çıkamadan geçirdiği ilk birkaç günü anlattı. Hetemi, “Belediye başkanlığına aday olduğumda Sırpların yarıştan çekilip böyle bir hamle yapıp yapmayacağına dair hiçbir fikrim yoktu” dedi.

SADECE TERASA ÇIKABİLİRSİNİZ

Hetemi daha sonra bir yatak alıp ofisine bitişik bir odada uyuyor ve burada her türlü şiddeti önlemeye ve yeni seçimlere çözüm bulmaya çalışan uluslararası elçiler ve NATO yetkilileriyle bir araya geliyor.

Ekran görüntüsü_3

NE OLDU?

Kuzey Kosova’da Sırpların çoğunlukta olduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının göreve getirilmesine 26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar itiraz etti.

29 Mayıs’ta Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı, belediye binalarını koruyan KFOR askerleri ile Kosovalı Sırplar arasında çıkan çatışmanın ardından 30 KFOR askeri yaralandı.

14 Haziran’da Sırbistan, iki ülke arasındaki sınır bölgesinde Kosova polis memurları olduğu belirlenen üç kişiyi “Sırbistan’da bir eylem düzenlemeyi planladıkları” gerekçesiyle tutukladı ve Kosova polis memurlarının ” Sırbistan’dan kaçırıldı. Sırbistan, Kosovalı polis memurlarını 26 Haziran’da serbest bıraktı.

Kosova polisi 10’a yakın Kosovalı Sırp’ı çeşitli nedenlerle tutuklarken, Sırbistan bu kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Yaklaşık 500 askerden oluşan Türk komando taburu, Kosova’da yaşanan olayların ardından NATO Müşterek Kuvvetler Komutanlığı’nın talebi üzerine kuzey Kosova’daki belediyelerin çevresinde güvenliği sağlamakla görevlendirildi.

İki ülke arasında zaman zaman çatışan gerilimin temel nedeni, Sırbistan’ın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görmesidir.

AB’nin arabuluculuğunda 2011 yılında başlayan Belgrad-Priştine diyalog süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin karşılıklı tanınması için ortak bir yol bulunması yönünde girişimlerde bulunuluyor.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Türkiye'de 12 yaşındayken kaçırıldı!  O ülkenin başına gelenler çok büyüktü.Türkiye’de 12 yaşındayken kaçırıldı! O ülkenin başına gelenler çok büyüktü.
Çanakkale Boğazı'nda deniz trafiği kesintiye uğradıÇanakkale Boğazı’nda deniz trafiği kesintiye uğradı
Faruk Koca'nın yumruğu konuşulurken Gazze ve Abdullah Öcalan canlı yayında! Faruk Koca’nın yumruğu konuşulurken Gazze ve Abdullah Öcalan canlı yayında!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir