ABD ile savunma anlaşması yapan Finlandiya’ya Rusya’dan tepki

Pazartesi günü ABD ile imzalanan anlaşma, Amerikan birliklerinin bir çatışma durumunda Finlandiya’ya hızlı bir şekilde erişmesine ve Finlandiya’ya yardım sağlamasına olanak tanıyor.

REKLAM

NATO’nun yeni üyesi Finlandiya’nın ABD ile askeri işbirliği anlaşması imzalamasına Rusya tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Finlandiya’nın Rusya büyükelçisini ABD’ye Finlandiya’nın Rusya ile uzun sınırı etrafında geniş erişim hakkı tanıyan yeni bir savunma anlaşmasına itiraz etmek için çağırdığını söyledi.

Sözcü Maria Zakharova, büyükelçiye Moskova’nın “Rusya Federasyonu’nun güvenliğini tehdit eden NATO’nun askeri potansiyelinin sınırımızda birikmesini cevapsız bırakmayacağı ve Finlandiya ile NATO müttefiklerinin saldırgan kararlarına karşı gerekli tedbirleri alacağının” söylendiğini söyledi. “

Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra NATO askeri ittifakının en yeni üyesi oldu.

Pazartesi günü ABD ile imzalanan anlaşma, bir çatışma durumunda Finlandiya’ya hızlı askeri erişim ve yardım sağlamayı amaçlıyor.

Anlaşmaya göre, ABD ordusunun Finlandiya’ya serbest erişimi olacak ve ayrıca askeri teçhizat ve mühimmat depolamak için dört hava üssü ve bir askeri liman da dahil olmak üzere 15 tesis ve alan belirleyecek.

ABD’nin birçok Doğu Avrupa ülkesiyle benzer anlaşmaları var.

Danimarka ABD ile de anlaşma imzaladı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ile Amerikan askerlerinin ve askeri teçhizatının Danimarka topraklarında konuşlanmasına izin verecek bir savunma anlaşmasına vardığını söyledi.

10 yıllık anlaşma, ABD’nin bu ay Finlandiya ve İsveç ile benzer anlaşmalar imzalamasının ardından duyuruldu.

Frederiksen, Danimarka ve ABD’nin geçen yılın şubat ayında müzakerelerine başladığı anlaşmanın bu hafta sonunda imzalanacağını ve yaklaşık bir yıl sonra gerekli mevzuatın kabul edilmesiyle yürürlüğe gireceğini söyledi.

İsveç Aralık ayı başında benzer bir anlaşma imzaladı. Rusya ile kısa bir sınırı paylaşan Norveç de 2021 yılında ABD ile kendi topraklarındaki ABD askeri faaliyetlerinin nasıl düzenleneceğine dair bir anlaşma imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir