Almanya 2025 yılını işaret etti

Norveç Kamu Yolları İdaresi’nin açıkladığı bilgiye göre, 2023 yılında ülkede satın alınan on taksiden dokuzu elektrikliydi. Bergen ve Stavanger’de 2023’teki yeni taksilerin tamamı elektrikli otomobil olacak. Trondheim’da yeni elektrikli taksilerin oranı yüzde 97 iken, başkent Oslo’da bu oran yüzde 90 oldu.

Bu arada Hamburg, elektrikli taksi girişimini başlatan ilk Alman şehri oldu. 2025’ten itibaren Hamburg’da yalnızca elektrikli taksilere izin verilecek.

Norveç’te bu alanda çok sayıda tescilin olmasının nedeni, birçok bölgesel idarenin tüm taksi ruhsatlarının elektrikli olması için son tarihler belirlemesidir. İstisnalar olmasına rağmen gereklilikler esas olarak araba taksileri için geçerlidir. Ancak bazı taksi temsilcileri hâlâ yeterli şarj olanaklarının bulunup bulunmadığı konusunda endişe duyuyor.

Özel ve ticari tesciller birlikte ele alındığında Norveç’te 2023 yılında toplam 104.590 yeni elektrikli otomobil tescil edildi. Son on iki ayda tüm yeni tescillerin %82,4’ünü tamamen elektrikli otomobiller oluşturdu.

Açık ara en başarılı model, yıl içinde 23 bin 85 yeni tescille Tesla Model Y oldu. İkinci sırada 6 bin 614 adetle VW ID.4 yer alırken, üçüncü sırada 5 bin 740 adetle Skoda Enyaq yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir