Almanya: Aşırı solcu Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) üyesi Daniela Klette tutuklandı

REKLAM

Alman polisi, Berlin’de Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) adlı eski militan grubun üyesi Daniela Klette’i tutukladı.

Der Spiegel gazetesi, Berlin’in merkezinin Kreuzberg semtinde Klette’in gözaltına alındığı dairede mühimmat bulunduğunu bildirdi.

Tutuklama, popüler bir TV suç programında polisin iki hafta önce üç RAF firarisi hakkında bilgi almak için başvurduğu 250 raporun ardından geldi.

Savcı Markus Heusler, onlarca yıldır kaçak olan 65 yaşındaki Klette’nin Pazartesi günü silahlı soygun ve cinayete teşebbüs suçlamasıyla tutuklandığını doğruladı.

Kızıl Ordu fraksiyonu nedir?

Andreas Baader ve Ulrike Meinhof’un önderliğinde kurulan aşırı sol RAF’ın ilk nesli, Vietnam Savaşı’na karşı Alman öğrenci protestolarından ortaya çıktı.

Grup, 1970’li yıllarda faaliyetlerinin zirvesindeyken çok sayıda kişiyi rehin aldı ve aralarında kamu görevlileri, polis memurları, iş sahipleri ve Amerikan askerlerinin de bulunduğu en az 33 kişiyi öldürdü.

Ancak grup 1998 yılında “RAF şeklindeki şehir gerilla grubunun artık tarih olduğunu” ilan ederek dağıldı.

Klette, çetenin diğer iki kaçağı Burkhard Garweg ve Ernst-Volker Staub ile birlikte grubun üçüncü kuşağı olarak adlandırılan gruba ait.

Garweg ve Staub ile birlikte Klette’e yönelik suçlamalar, 1999 ile 2016 yılları arasında milyonlarca avro değerinde silahlı soygun ve en az bir cinayete teşebbüsle ilgili, ancak bu suçların RAF ile hiçbir bağlantısı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir