Altın Portakal’da ‘Kanun Hükmü’ dayanışması: Yönetmenler katılmama kararı aldı

Bazı yönetmen ve yapımcılar, “Kanun Hükmü” filminin yarışma seçkisinden çıkarılmasına tepki olarak 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılmama kararı aldı.

REKLAM

Yönetmen ve yapımcılar, 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Kanun Hükmü” belgeselinin yarışma programından çıkarılmasına tepki olarak filmlerini festivalden çekme kararı aldı. 

Konuya ilişkin, 25’ten fazla filmin yönetmen ve yapımcılarının imzasının bulunduğu bir bildiri yayımlandı. 

Bildiride, “‘Kanun Hükmü’ filminin yarışma programından çıkarılmasını, sanatsal ifade özgürlüğüne açık bir tehdit olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

Bildiriye imza atan yönetmen ve yapımcıların ‘Kanun Hükmü’ seçkiye geri alınıncaya kadar filmleriyle festivalde yer almayacağı duyuruldu. 

Filmin yönetmeni Necla Demirci ise sosyal medya hesabından yönetmenlerin kararına ilişkin, “Bu halkımız ile sinemamızın özgürlük mücadelesidir. Gururluyum.” açıklaması yaptı. 

Altın Portakal’da ‘Kanun Hükmü’ krizi: Jüri üyelerinden tepki

Yönetmen Necla Demirci’nin “Kanun Hükmü” isimli belgeseli, geçtiğimiz hafta “filmde yer alan bir kişiyle ilgili yargı sürecinin devam etmesi” gerekçe gösterilerek Ulusal Belgesel Film Yarışması seçkisinden çıkarılmıştı.

Festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir.” ifadeleri kullanılmıştı. 

Festivalde görev alacak jüri üyeleri, açıklamanın hemen ardından, filmin seçkiden çıkarılmasına tepki olarak “Filmlerde suç unsuru arayan bu bakışı ve sansür yaptırımının normalleşmesini kabul etmiyoruz.” ifadelerini içeren bir bildiri yayımlamıştı.

Bildiriye imza atan 20 jüri üyesi, “Kanun Hükmü” belgeseli seçkiye geri alınıncaya kadar jürilik görevlerini yerini getirmeyeceklerini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir