Amerika Birleşik Devletleri İran’a saldırır mı?

Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Biden’ı Amerikan askerlerini “açık hedef” haline getirmekle suçluyor ve İran’a karşı “yıkıcı misilleme” çağrısında bulunuyor

REKLAM

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın Ekim ayında başlamasından bu yana, Orta Doğu’daki Amerikan kuvvetleri, Irak, Suriye, Ürdün ve Yemen kıyısı açıklarında İran destekli güçler tarafından 150’den fazla kez saldırıya uğradı.

Pazar günkü saldırı dışında hiçbir Amerikan askerinin ölmemesi ve çok sayıda yaralanmaması, şu ana kadar ABD Başkanı Joe Biden’a, İran’la doğrudan bir savaş riskini göze almadan karşılık verebilecek siyasi alanı sağladı.

Ancak Biden, Ürdün’ün Suriye ile kuzeydoğu sınırına yakın bir konumda bulunuyor. Bu 22’de İran destekli militanların karakoluna düzenlediği saldırıda üç Amerikan askerinin ölmesi ve düzinelerce yaralanmasının ardından, İran’a doğrudan bir saldırıyla karşılık vermesi için ülke içinde siyasi baskı altına girdi.

Cumhuriyetçilerden İran’a saldırı baskısı

Cumhuriyetçiler Biden’ı Amerikan güçlerini kolay hedef haline getirmekle suçluyor.

“Askerlerimizi açık hedef haline getirdi.” Cumhuriyetçi Senatör Tom Cotton, Biden’ın yanıt olarak İran’a saldırması gerektiğini söyledi. Cotton, “Bu saldırılara verilecek tek yanıt, hem İran’da hem de Orta Doğu’da İranlı terörist güçlere karşı yıkıcı bir askeri misilleme olmalıdır” dedi. dedi.

Temsilciler Meclisi’ndeki ABD Askeri Gözetim Komitesi’ne başkanlık eden Cumhuriyetçi Temsilci Mike Rogers da Tahran’a karşı eylem çağrısında bulundu.

Rogers, “Başkan Biden’ın nihayet İran terör rejimini ve onun aşırıcı vekillerini saldırılarından sorumlu tutmasının zamanı geldi” dedi. dedi.

Bu yılki başkanlık seçimlerinde Biden’la birlikte buluşmayı umuyorum Eski Başkan Donald Trump, saldırıyı “Joe Biden’ın zayıflığının ve teslimiyetinin sonucu” olarak nitelendirdi.

“Düşmanın ekmeğine yağ sürüyorsunuz”

Buna karşılık, Irak’ta dört dönem denizci olarak görev yapan Demokrat Temsilci Seth Moulton, Cumhuriyetçilerin savaş çağrılarına karşı çıktı.

Moulton, “İran’la savaş çağrısı yapan korkak şahinler, düşmanın ekmeğine yağ sürüyorsunuz: oğullarınızı ve kızlarınızı savaşa gönderdiğinizi görmek istiyorum” dedi. dedi ve ABD’nin kendi koşulları ve zaman çizelgesine göre etkili ve stratejik bir yanıt vermesi gerektiğini vurguladı.

Biden yönetimi, hükümetin dünya çapındaki Amerikan askerlerini korumak için büyük çaba sarf ettiğini söyledi. Ancak Biden’ın partisi Demokratlardan da eleştirel sesler yükseliyor.

Demokrat Temsilci Barbara Lee, Biden’ın İsrail-Hamas çatışmasını Gazze ile sınırlı tutma stratejisinin başarısız olduğuna dair endişelerini kamuoyu önünde dile getirdi.

“Şu anda gördüğümüz gibi durum kontrolden çıkmaya başlıyor. Bölgesel bir savaşa dönüşmeye başlıyor ve ne yazık ki ABD ve askerlerimiz acı çekiyor.” Demokrat Lee ayrıca İsrail-Filistin savaşında ateşkes çağrısını da yineledi.

Analistler ne dedi?

“Doğrudan saldırı yoğunlaşıyor”

Uzmanlar, İran içindeki güçlere yönelik herhangi bir saldırının Tahran’ı güçlü bir tepki vermeye zorlayabileceği ve ABD’yi Orta Doğu’da büyük bir savaşa sürükleyebilecek gerilimleri artırabileceği konusunda uyarıyor.

Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi’nin Orta Doğu güvenlik programı direktörü Jonathan Lord, İran’a yapılacak doğrudan bir saldırının İranlılar tarafından rejimin hayatta kalmasına yönelik bir tehdit olarak algılanacağını ve gerilimi artıracağını değerlendirdi.

“Bu yönetim bu yemi yutmayacak”

Washington’daki Orta Doğu Enstitüsü’nden Charles Lister, Amerikan askerlerine yönelik saldırının son iki veya üç ayda gerçekleştirilen saldırılardan tamamen farklı düzeyde olduğunu ancak “İran’da bir şeyler yapılması yönündeki tüm çağrılara rağmen” dedi. hayır bu yönetimin bu yemi yutacağını düşünüyorum.” dedi.

Lister, ABD’nin eski üst düzey İranlı generali Kasım Süleymani“… Yeterince sert ve sert giderseniz İran’ın önce yanıp sönebileceğini gösteren bir kaydı var” dedi ve İran’a yapılan saldırısında olduğu gibi İran’dan İran’dan kovulduğunu hatırlattı. dedi.

“İran’a doğrudan saldırı ne kazandırır?”

İsminin açıklanmaması kaydıyla Reuters haber ajansına konuşan Amerikalı bir yetkili şunları söyledi: “ABD topyekün bir savaşa hazırlanmadıkça bizi İran’a saldırmaya itecek ne olur?” Görüşünü şu soruyla dile getirdi:

REKLAM

Biden, olayın ardından yaptığı açıklamada, saldırının Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren İran destekli gruplar tarafından gerçekleştirildiğini ve ABD’nin belirleyeceği şekil, zamanlama ve türde İran’ın sorumlu tutulacağını söyledi. o belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir