Arjantin’de devlet başkanlığı seçimini statüko karşıtı Javier Milei kazandı

Milei, şunları söyledi: “Çöküş modeli bitti, artık geri dönüş yok. Yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes, nereden gelirse gelsin hoş karşılanacak. Şiddete başvuranlara, düzeni bozanlara yer yok.” Yasayı uygulama konusunda acımasız olacağız.” dedi.

REKLAM

Javier Milei, Arjantin başkanlık seçimlerinin ikinci turunu beklentileri aşarak %56 oy alarak kazandı. Sonucun ardından konuşan statüko karşıtı Milei, “Çöküş modeli sona erdi, artık geri dönüş yok” dedi.

Çift haneli enflasyonun ve ekonomik krizin yaşandığı Arjantin’de dün başkanlık seçimleri yapıldı. Seçimlere Özgürlüğü Geliştirme Partisi’nin adayı Milei ve “Peronist” ittifakın adayı ve mevcut Ekonomi Bakanı Sergio Massa katıldı.

Dünyanın yakından takip ettiği seçimleri Milei yüzde 56 oyla kazanırken, Massa yüzde 44 oy aldı. Sonuçların açıklanmasının ardından Bakan Massa, rakibi Milei’yi arayarak seçim başarısından dolayı tebrik etti.

Sonuçların beklentilerinden uzak olduğunu belirten Massa, şöyle konuştu: “Kendisini aradım ve önümüzdeki 4 yıl için Milei’li Arjantinlileri tercih etmesinden dolayı kendisini tebrik ettim. Bunu yaparak kendisine en önemli şeyin saygı olduğu mesajını ilettim. Bütün bu zorlukların ortasında bir arada yaşama, diyalog ve barış için.” dedi.

Arjantin halkının başka bir yol seçtiğinin altını çizen Massa, “Yarından itibaren siyasi ve ekonomik işleyişin tüm sorumluluğu seçilmiş başkana ait. Bugün Arjantin, güçlü sonuçlara saygı duyan, sağlam ve şeffaf bir demokratik sisteme sahip olduğunu doğruladı” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını söyledi

Arjantin’de başkanlık seçimlerini kazanan Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını söyledi.

Buenos Aires’teki Hotel Libertador’da destekçilerine seslenen Milei, şunları söyledi: “Çöküş modeli bitti, geri dönüş yok. Nereden gelirse gelsin yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes memnuniyetle karşılanacaktır. burası uzaydır.” şiddete başvuran ve düzeni bozanlara. Yasayı uygulama konusunda acımasız olacağız” dedi.

Milei, seçim öncesinde desteğini açıklayan eski başkan Mauricio Macri’ye ve seçimin ilk turunda üçüncü olan Patricia Bullrich’e teşekkür etti.

Devletin “yoksullaştırıcı” modelinin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, şöyle konuştu: “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Ganimetin devletin elinde olduğu düşüncesi. paylaşım bitmek üzere. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bu süreçte kendisine destek veren ekibine teşekkür eden Milei, şunları söyledi: “Tarihi bir gece yaşıyoruz, sorunların bir an önce çözülmesi için yarından itibaren çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, X sosyal hesabından yaptığı açıklamada, seçimlerde halkın iradesini ortaya koyduğunu söyledi.

Fernandez şunları söyledi: “Milyonlarca Arjantinli erkek ve kadın oy kullanmaya gitti ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkenin kaderini belirledi. Ben kendi adıma her zaman adil, özgür ve egemen bir ülke için mücadele etmeye devam edeceğim. Demokrasiyi ve devleti güçlendirmek için Cumhuriyetin kurumlarının tüm kesimleriyle birlik ve beraberlik içerisindeyiz.” Senin için çalışacağım.” dedi.

2027 yılına kadar Arjantin’in başkanı olacak Milei, 10 Aralık’ta mevcut başkan Fernandez’in yerini alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir