Batı Almanya’nın 1990 Dünya Kupası finalindeki galibiyet golünü atan Andreas Brehme 63 yaşında öldü

80’li ve 90’lı yıllarda Alman futbolunun yıldızlarından Andreas Brehme, 63 yaşında hayatını kaybetti.

REKLAM

1990 Dünya Kupası finalinde Arjantin’i mağlup eden Batı Almanya’nın o dönemdeki adıyla Batı Almanya’nın tek golünü atan Andreas Brehme, 63 yaşında hayatını kaybetti.

Eşi Susanne Schaefer, Brehme’nin gece yarısı kalp krizi nedeniyle “aniden ve beklenmedik bir şekilde” öldüğünü söyledi.

Eski kulübü Bayern Münih de Twitter hesabından bir açıklama yayınladı: “Andreas Brehme, Dünya Kupası şampiyonu ve her şeyden önce çok özel bir insan olarak sonsuza kadar kalplerimizde kalacak.”

Sol bek oynayan Brehme, 1980’li ve 1990’lı yıllarda Alman futbolunun yıldızlarından biriydi.

1990 Dünya Kupası’nın kazanılmasında önemli bir rol oynamış, Batı Almanya’nın penaltılarla kazandığı yarı finalde İngiltere’ye karşı attığı golle Roma’da finale yükselmişti.

Almanya, 1990 Dünya Kupası’nda Ocak ayında 78 yaşında hayatını kaybeden Franz Beckenbauer tarafından çalıştırılmıştı.

Dünya Kupası zaferi, bir yıl önce Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından yeniden birleşme sürecine giren Almanya’da bir ulusal kutlama dalgası yarattı.

Brehme, Batı Almanya ve Birleşik Almanya adına toplam 86 uluslararası maç oynadı.

Futbol efsanesi oldu

1987’de Bayern Münih ve 1998’de Kaiserslautern’le iki kez Almanya şampiyonluğu kazanan Brehme, 1989’da Inter’le İtalya Serie A şampiyonluğunu elde etti.

Brehme, 1981-86’dan 1993-98’e kadar Kaiserslautern’de forma giydi; 2000-2006 yılları arasında aynı kulüpte antrenör olarak çalıştı.

Kaiserslautern’den yapılan açıklamada, “FCK, Andreas Brehme’nin ölümünün yasını tutuyor.” 10 yıl boyunca Kırmızı Şeytanlar forması giydi ve FCK ile Almanya şampiyonu ve kupa sahibi oldu. “1990’da attığı penaltıyla Alman milli takımını Dünya Kupası’na taşıdı ve sonunda bir futbol efsanesi oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir