Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon diplomasisi – Son Dakika Haberleri

İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Görüşmede Türkiye-İran ikili ilişkileri, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik saldırıları ve bölgedeki insani durum ele alındı.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Gazze’de aldığı ateşkes kararının bir an önce uygulanmasına yönelik çabaların artırılarak sürdürülmesinin önemli olduğunu, bu süreçte El Fetih ve Hamas’ın birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in bölgede gerginlik yaratma girişimlerinin önüne geçmek için birlikte çalışmanın gerekli olduğunu söyledi.


Hollanda

İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hollanda Başbakanı Rutte ile telefonda görüştüğünü duyurdu.

Görüşmede Türkiye-Hollanda ikili ilişkileri ve yeni NATO Genel Sekreterinin belirlenmesi süreci ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO genel sekreterliğine aday olan Rutte’ye, Türkiye’nin yeni genel sekretere yönelik beklentilerini de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Genel Sekreterin terörle ve diğer zorluklarla mücadelede üyelerin güvenliğine ve çıkarlarına en iyi şekilde hizmet edeceğini, İttifakın birliğini güçlendireceğini, NATO’nun temel rolüne öncelik vereceğini ve NATO’nun temel değerlerine katılma konusunda zorlayıcı taahhütlerde bulunacağını söyledi. İttifak. AB dışı müttefiklerin hassasiyetlerinin de dikkate alınması gerektiğini belirten yerleşik uygulamalar.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu ilkeler ışığında bu konudaki kararını stratejik akıl ve hakkaniyet çerçevesinde vereceğini söyledi.


Özbekistan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’le de telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Türkiye-Özbekistan ikili ilişkileri, küresel ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin demokratik olgunlukla gerçekleştirdiği yerel seçimlerden dolayı kendisini tebrik eden Mirziyoyev’e teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir