Finlandiya, Rusya sınırını iki ay daha ‘göçmenlere’ kapalı tutacak

Finlandiya, Eylül ayından bu yana yaklaşık 1.300 göçmenin gerekli belge veya vize olmadan sınırı Rusya’ya geçmesinin ardından geçen yılın sonlarında Rusya ile sınırını kapatmıştı.

REKLAM

Finlandiya, Rusya ile sınırın 14 Nisan’a kadar kapalı kalacağını duyurdu.

Helsinki, Moskova’nın göçmenleri İskandinav ülkesinin sınırına yönlendirmeye yönelik “karma operasyonunu” durdurduğuna dair hiçbir işaret görmediğini kaydetti.

Finlandiya, Eylül ayından bu yana yaklaşık 1.300 göçmenin uygun belge veya vize olmadan sınırı geçmesinin ardından geçen yılın sonlarında 1.340 kilometrelik kara sınırını kapattı.

5,6 milyonluk nüfusa sahip Finlandiya için alışılmadık derecede yüksek bir sayı olan bu göçmenlerin çoğu, Orta Doğu ve Afrika’daki ülkelerden geliyor. Sınırı geçenlerin çoğu Finlandiya’ya sığındı.

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın “göçü istismar etmesinin” “Finlandiya’nın ulusal güvenliği ve kamu düzenine ciddi bir tehdit” oluşturduğunu söyledi.

Hükümet, sınır, güvenlik ve diğer yetkililer tarafından Kabine’ye sağlanan bilgilere dayanarak, “Doğu sınırında sınır geçişleri açılırsa araçsal göçün devam etmesi muhtemeldir” dedi.

İçişleri Bakanı Mari Rantanen, “Rusya’nın davranışını değiştirdiğine dair herhangi bir işaret görmedik. Tam tersine, aldığımız bilgiler Rusya’nın hibrit operasyonunu sürdürdüğü yönündeki değerlendirmemizi doğruluyor. Bu durumun devam edeceğine inanmak için nedenlerimiz var” dedi. bir süre için.”

Rantanen’e göre şu anda Rusya tarafındaki sınırın yakınında Finlandiya’ya girme şansını bekleyen “binlerce olmasa da yüzlerce göçmen” bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova Çarşamba günü Rus haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği demeçte, Finlandiya hükümetini sınır meselesiyle ilgili diyaloğa girme konusunda isteksiz olmakla suçladı.

Zakharova, RIA Novosti’ye şunları söyledi: “Helsinki inatla, sınırın Rusya tarafından Finlandiya’nın güvenliğine yönelik tehditler konusunda bizimle görüşmeyi reddediyor.” Dedi.

Zakharova’ya göre Finlandiya, iki ülkenin sınır yetkilileri arasında doğrudan temastan da kaçınıyor. Bu iddia, sınır krizi boyunca Rus mevkidaşı ile düzenli temas halinde kaldığını söyleyen Finlandiya sınır muhafızları tarafından hemen reddedildi.

Finlandiya-Rusya sınırındaki 8 sınır kapısının tamamı 15 Aralık’tan bu yana kapatıldı. Yük trenlerinin geçtiği Vainikkala’daki demiryolu kontrol noktası şimdilik açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir