Fransa İçişleri Bakanı’ndan Benzema’ya ‘Müslüman Kardeşler’le bağlantısı var’ iddiası

Fransa İçişleri Bakanı, Gazze’deki saldırılarla ilgili sosyal medya paylaşımı yapan Benzema hakkında kanıt sunmadan “Müslüman Kardeşler ile bağlantısı var” iddiasında bulundu.

REKLAM

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Altın Top ödüllü futbolcu Karim Benzema’yı Fransa’nın terör örgütü olarak kabul ettiği Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olmakla suçladı.

Darmanin, Fransız CNews kanalında yayınlanan röportajda “Bin 100 İslamcı kuruluşu kapattık. Ve son haftalarda özellikle ilgimi çekti. Hepimizin de bildiği gibi, Benzema Müslüman Kardeşler ile bağlantılı.” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın dini ve siyasi Müslüman Kardeşler örgütüne “cihatçı bir ortam” yarattığı için müdahale ettiğini belirten Darmanin, Benzema’yla ilgili iddiaları için kanıt sunmadı.

Darmanin’in sözleri, Benzema’nın pazar günü İsrail’in Gazze’de devam eden ve binlerce sivilin ölümüne yol açan savaşında Filistinlilere destek veren bir paylaşımda bulunmasının ardından geldi. 

Benzema sosyal medya platformu X’teki hesabından “Dualarımız, ne kadınları ne de çocukları esirgeyen haksız bombardımanların bir kez daha kurbanı olan Gazze halkıyla birlikte.” diye yazdı.

Benzema’nın “olup bitenlere nerdeyse zıt bir şekilde Filistin davasına sahip çıkma duygusunu, yansıtıp yansıtmadığı” sorulan Darmanin, İsrail’in Gazze sınırındaki yerleşim yerlerindeki Hamas’ın saldırılarına ithafen “Kibbutz’da Yahudi çocukların kafasını kesmek istemeden de Filistin davasını benimseyebilir, bir Filistin devleti isteyebilirsiniz… Benzema’nınki gibi bir sesiniz varsa, tweet attığınızda en azından Hamas’ın terör saldırılarını kınama sorumluluğunuz vardır.” diye yanıt verdi.

Müslüman Kardeşler’in Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısıyla herhangi bir bağlantısı olduğuna dair bir kanıt bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir