Gazze konusunda artık ABD yalnız kaldı

Dışişleri Bakanı Fidan, Washington’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle temasları kapsamında Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmesinin ardından AA ve TRT’ye değerlendirmelerini aktardı.

Bakan Fidan, Blinken ile Gazze Temas Grubu toplantısında Gazze trajedisini tüm çıplaklığıyla dile getirdiğini, dünya kamuoyunun bu konudaki isyanının sözcüsü ve tercümanı olduğunu belirtti.

Fidan, şunları söyledi: “Temas Grubu üyeleri, Gazze’deki insani trajedinin bir an önce sona ermesi ve İsrail’in masumları katletmesinin durdurulması gerektiğini defalarca vurguladı.” dedi.


Amerika’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze’yi veto etmesi

Dün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve ABD’nin veto ettiği Gazze’de acil ateşkes tasarısına değinen Fidan, şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız Amerika’nın bu konuda (Gazze) özellikle yalnız kaldığını bir kez daha ifade ettiler. Bugün Birleşmiş Milletler’de yapılan oylama.” “Onu getirdiler.” değerlendirmesini yaptı.

193 üye ülkeden 97’sinin desteklediği karar taslağının ABD tarafından veto edilmesini tüm dünya kamuoyunun değerlendireceğini vurgulayan Fidan, şöyle konuştu: “Tabii buradan da görüyoruz, bugün yaptığımız toplantılarda da ifade ettiğimiz gibi siyasi sistem de bu yöndedir. Amerika, İsrail ile ilgili konularda güçsüzdür. Dolayısıyla İsrail bu konuda pervasızca hareket etmekte ve zulmünü sürdürmektedir” dedi.

Bakan Fidan: ABD artık Gazze konusunda yalnız kaldı

Bakan Fidan, Temas Grubu’nun Gazze konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdüreceğini ve bu konuda dünya kamuoyunun duygularını temsil etmeye devam edeceğinin altını çizdi.

ABD’nin ardından Kanada’ya geçerek Kanada Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile görüşeceklerini hatırlatan Fidan, ardından bazı İskandinav ülkelerini ziyaret edeceklerini söyledi.


“Artık hoşgörü kalmadı”

Fidan, şunları kaydetti:

“Gazze’deki duruma ilişkin pozisyonumuzu Amerikalı muhataplarımıza çok açık bir şekilde ortaya koyuyoruz. Onlara (ABD) buradaki durumun ciddiyetini, artık hoşgörünün kalmadığını ve hangi adımların atılması gerektiğini çok açık bir şekilde vurgulayarak anlattık. Bu anlamda almaktan.”

Blinken ile yaptıkları görüşmede İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunu da ele aldıklarını belirten Fidan, şöyle konuştu: “Tabii buradaki tutumumuz nettir, yani NATO’da yapılan müzakereler sonucunda Cumhurbaşkanımız ve İsveç Başbakanı Sayın Bakanımız üçlü zirvedeydi ve sonuç olarak üzerinde çalıştığımız konular var.” Bundan sonraki kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait olduğunu söyledi ve altını çizdi.


Azerbaycan ile Ermenistan arasında normalleşme sürecine destek vurgusu

Bakan Fidan, Blinken ile Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini ve barış görüşmelerini de görüştüklerini kaydederek, şöyle konuştu: “Biz Türkiye olarak iki ülke arasındaki barış anlaşmasını desteklediğimizi ve bunun gerçekleşmesi için her türlü çabayı gösterdiğimizi ifade ettik. Ayrıca bu noktada bölgedeki normalleşmenin bölgenin çıkarına olduğuna katılıyorum.” Bunun gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Bakan Fidan: ABD artık Gazze konusunda yalnız kaldı


Blinken’la tanıştım

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle ABD temasları kapsamında Washington’da bulunan Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir