Hamilelikte geçirilen grip bebeği etkiler mi?


Doktor, kış aylarının gelmesiyle birlikte artan grip vakalarına özellikle hamilelerin dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Öğretmen üyesi Erhan Cömert, şunları söyledi: “Grip hamilelikte de bebeğin gelişimini etkileyebilir. “Bu noktada kendinizi gripten korumanız önemli” dedi.

Bir kadının hayatının belki de en özel dönemlerinden biri olan hamilelikte, fizyolojik değişikliklerin yanı sıra bağışıklık sisteminde de değişiklikler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle normal zamanlarda ortaya çıkan hastalıklar hamilelik döneminde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Örneğin hamilelik sırasında grip, sınırlı ilaç alımı nedeniyle ciddi olabilir. Grip hamilelik sırasında bebeğin gelişimini de etkileyebilir. Bu noktada gripten korunmanız önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Erhan Cömert, hamilelikte gripten korunma yolları hakkında bilgiler veriyor.

Doktor, hamilelik döneminde kadınların vücudunda bazı fizyolojik değişikliklerin meydana geldiğini söyledi. Öğretmen üyesi Erhan Cömert ise şunları söyledi: “Hamilelik kadınlar için özel bir dönemdir. Bu dönemde bağışıklık sistemi dahil tüm sistemlerde değişiklikler meydana gelir ve ilaç kullanımı sınırlı olacağından hamilelikte geçirilen bir hastalık normal insanlara göre çok daha ciddi seyredebilir. “Oluşabilecek yüksek ateş ve enfeksiyonlar bebeğin gelişimini etkileyebilir, hatta erken doğuma bile neden olabilir” dedi.

Gribe yakalanmak yerine kendinizi koruyun

Doktor, grip vakalarının çoğunlukla mevsimler arasındaki iklim değişikliklerinden dolayı arttığını söyledi. Öğretim Üyesi Erhan Cömert, şunları söyledi: “38 derece ve üzeri ateş, üşüme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, şiddetli halsizlik, ishal ve nadiren de kusma gribin belirtileri arasındadır. Virüsün vücuda girmesinden sonra 1-3 gün içinde grip belirtileri ortaya çıkıyor. Hamilelik sırasında ilaç kullanımı sınırlıdır. “Grip olmak yerine en iyi uygulama kendinizi gripten korumaktır” dedi.

Anneye yapılan aşı, doğumdan sonraki ilk aylarda dahi bebeği korur.

Dr., tüm hamilelerin ve hamile kalmayı planlayanların, gebelik haftası ne olursa olsun, gribin yaygın olduğu mevsimlerin başında, şirketteki grip görülme sıklığı artmadan önce grip aşısı yaptırmaları gerektiğini söyledi. Öğretmen Üye Cömert, “Hastalıktan korunmanın en etkili yolu grip aşısıdır. Etkili ve güvenli aşılar dünya çapında 60 yılı aşkın süredir kullanılıyor. Dünya Sağlık Örgütü virüsteki değişiklikleri yakından takip ediyor ve aşı içeriklerine ilişkin yıllık önerilerde bulunuyor. Her yıl aşının içerikleri Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Anne adayı hamilelik döneminde grip aşısı yaptırarak kendisine ve hamilelikte gelişebilecek gribin olumsuz etkilerine karşı önlem almış olur. Aşılamadan iki hafta sonra vücudun koruyucu antikorları ve bu antikorlar bebeğe geçerek onu doğumdan sonraki ilk aylarda gripten koruyor” dedi.

Grip aşısı çocuğunuza zarar vermez

Grip aşısı konusunda anne adaylarının kafalarının karışabileceğini kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Cömert, şunları söyledi: “Grip aşısı canlı virüs aşısı değildir. Bu nedenle hamilelikte grip aşısı 9 aylık süreçte istenildiği zaman rahatlıkla yapılabilir. Koruma oranı yüzde 70 ila 90 arasında olan aşının size ya da bebeğinize herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Hamilelik sırasında grip aşısı yaptırmayı planlıyorsanız aşının doktor gözetiminde yapılması gerekmektedir. Aşı yapılan bölgede kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Nadir de olsa vücudun her yerinde ateş, halsizlik, kas ve eklem ağrısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Grip aşısı, hastalığın o yılki durumuna göre üretiliyor; Yani grip her yıl değişiyor. Bu nedenle aşının bir kez değil, her yıl düzenli olarak yapılması gerekiyor” dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir