İranlı Roya Heşmati’ye ‘başörtüsüz dışarı çıktığı için’ 74 kırbaç cezası verildi

İran’da bir kadın, saçlarını açık halde çektiği fotoğrafını sosyal medyada paylaştığı için 74 kırbaç cezasına çarptırıldı.

REKLAM

İran mahkemesinin medya kuruluşu Minaz Online’a yapılan açıklamada, 3 Ocak’ta bir kadının “genel ahlakı ihlal ettiği” gerekçesiyle kırbaçlandığı ve başörtüsü takmadığı için para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Roya Hashmati, Tahran’da kalabalık yerlere uygunsuz bir şekilde dışarı çıkarak müsamahakârlığı teşvik etti” denildi.

Adli yetkililer, cezanın “yabancı gruplardan para aldığı için” kamuya açık alanda görünmesi nedeniyle verildiğini söylüyor.

Ancak Heshmati’nin avukatı Maziar Tatati, Shark gazetesine verdiği demeçte, müvekkilinin Nisan ayında “sosyal ağlarda peçesiz bir fotoğraf yayınladığı için” tutuklandığını söyledi.

Mahsa Amini’nin Eylül 2022’de gözaltında öldürülmesinin tetiklediği protestoların ardından giderek daha fazla kadın halka açık yerlerde başı açık gezmeye başladı.

Tatati, Heshmati’nin de “dışarıda başörtüsü takmadığı için” para cezasına çarptırıldığını sözlerine ekledi.

“Rejim kadınları korkutmaya çalışıyor”

Hashmati, Facebook sayfasında Nisan 2023’te tutuklanmasının nasıl gerçekleştiğini ve nasıl direndiğini anlattı.

Hetmati, “cezayla tehdit edilmesine rağmen son ana kadar peçe takmayı reddettiğini” belirtti.

Kadınların peçe kullanımına yönelik itaatsizlik eylemleriyle karşı karşıya kalan rejim, özellikle kameralar üzerinde daha fazla kontrol uygulayarak ve sosyal ağlarda peçesiz poz veren oyuncuları tutuklayarak konumunu sertleştirmeye çalıştı.

Ancak İranlı kadınlar ülkenin bazı büyük şehirlerindeki sokaklarda, kafe ve restoranlarda “itaatsizlik eylemlerine” devam ediyor.

Eylül ayında parlamento, kıyafet kuralının ihlaline yönelik cezaları ağırlaştıracak bir yasa tasarısını kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir