İsias davasının ikinci gününde depremde hayatını kaybedenlerin yakınları konuştu

Otelin sahibi Ahmet Bozkurt savunmasında şunları söyledi: “Yüzyılın felaketi yaşandı. 850 bin bina gibi benim otelim de yıkıldı.”

REKLAM

Adıyaman’da geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan depremde yıkılan İsias Oteli ile ilgili davanın ilk duruşması Çarşamba günü başladı. Otelde voleybol turnuvası için kente gelen Kuzey Kıbrıslı öğrencilerin de aralarında bulunduğu 72 kişi hayatını kaybetti.

Duruşmanın ikinci gününde, ölen voleybol takımı oyuncularının anne ve babaları, otel sahibi aleyhine açılan davada ifade verirken, bir baba, iki oğlunu sağ bulma umudunun nasıl hızla çaresizliğe dönüştüğünü anlattı.

32 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanan otelci Ahmet Bozkurt ve ailesinin de aralarında bulunduğu 5’i tutuklu 11 sanık ilk kez hakim karşısına çıktı.

Bozkurt, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti ve herhangi bir yanlışlık olmadığını vurguladı.

Bozkurt savunmasında, “Yüzyılın felaketi yaşandı. 850 bin bina gibi benim otelim de yıkıldı.”

Perşembe günü ifade verenler arasında iki çocuğunu otelin enkazında kaybeden Kuzey Kıbrıslı beden eğitimi öğretmeni Osman Akın da vardı.

Akın ve 16 kişi, depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta depreme dayanıklı bir öğretmen evinde kalıyordu.

Akın, şunları söyledi: “Kahramanmaraş’taki öğretmen evinden burun kanaması olmadan ayrıldık. 11-14 yaşlarındaki çocuklarımız (Adıyaman’da) kum yığınına gömüldü. Çocuklarımıza (sağ olarak) ulaşmayı umuyorduk. O umut bitti, biz (bedenlerini) bütün olarak bulmak istedik.” dedi.

Kurbanlar arasında kız kardeşi İmran’ın da bulunduğu İrem Aydoğdu, sanıkların ağır cezalara çarptırılması çağrısında bulundu. “Kız kardeşim kum yığınında boğuldu” diyen Aydoğdu, “Bu çocuklar Kıbrıs’ın aydınlık yüzü ve gururuydu” dedi.

İddianamede, otelin ilk etapta rezidans olarak inşa edildiği, 2016 yılında binaya bir kat eklendiği, imar mevzuatına uyulmadığı ve inşaatta kullanılan malzemelerin kalitesiz olduğu ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir