İsrail ve Hamas yeni ateşkes müzakerelerinde ilerleme kaydetti

İsrail ve Hamas’ın yeni bir ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması anlaşması yönünde ilerleme kaydettiği bildiriliyor.

REKLAM

Mısır’da görüşmeler, İsrail güçlerinin Refah kentinde en az 74 Filistinlinin ölümüne ve ağır yıkıma yol açan operasyonda iki mahkumu kurtarmasının ardından bir gün sonra da devam etti.

Üst düzey bir Mısırlı yetkili AP’ye, Katar, ABD ve İsrail temsilcilerinin Salı günü Kahire’de yapacakları toplantı öncesinde arabulucuların “nispeten önemli” ilerleme kaydettiğini söyledi.

Yetkili, toplantının, tarafların kalıcı bir ateşkes için müzakerelere devam edeceğine dair garantiler içeren altı haftalık bir ateşkes anlaşmasının “nihai taslağının hazırlanmasına” odaklanacağını söyledi.

CIA Direktörü William Burns ve Mossad Direktörü David Barnea Kahire’deki görüşmelere katılıyor. Her iki adam da önceki ateşkesin sağlanmasında kilit rol oynadı.

Mısır’ın başkentindeki Batılı bir diplomat da altı haftalık bir anlaşmanın masada olduğunu ancak anlaşmaya varmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Diplomat Salı günkü toplantının kalan boşlukları doldurmada anahtar olacağını söyledi.

Yetkililer ortaya çıkan anlaşmanın kesin ayrıntılarını açıklamasa da taraflar haftalardır çeşitli önerileri tartışıyor.

İsrail, tutuklu Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında rehinelerin serbest bırakılacağı ve Gazze’deki üst düzey Hamas liderlerinin başka ülkelere yerleşebileceği iki aylık bir ateşkes teklif etti.

Hamas bu şartları reddetti ve karşılığında rehinelerin kademeli olarak serbest bırakılacağı, İsrail’in üst düzey militanlar da dahil olmak üzere tutuklu yüzlerce Filistinliyi serbest bırakacağı ve İsrail’in serbest bırakılmasıyla savaşın sona ereceği, her biri 45 günlük üç aşamalı bir plan önerdi. birliklerini geri çekti.

Ancak İsrail bu ateşkes teklifini reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir