Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un, Putin’le görüşmek üzere trenle Rusya’ya yola çıktı iddiası

Güney Kore medyası, Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmek üzere pazar akşamı Kuzey Kore’den Rusya’ya trenle yola çıktığını aktardı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u taşıyan bir treninin Rusya’ya doğru yola çıktığı öne sürüldü. 

REKLAM

Güney Kore’nin Chosun Ilbo gazetesi kimliği açıklanmayan hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, trenin pazar akşamı Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’dan ayrıldığını yazdı.

Haberde, Kim Jong Un’un salı günü Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceği bildirildi. 

Yonhap haber ajansı ve diğer bazı medya kuruluşları da benzer haberler yayımladı.

Japon Kyodo haber ajansı Rus yetkililere dayandırdığı haberinde Kuzey Kore Lideri Kim’in muhtemelen özel treniyle Rusya’ya doğru yola çıktığını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri geçen hafta, iş birliğini genişleten Kuzey Kore ve Rusya’nın bu ay liderleri düzeyinde bir toplantı düzenlediği istihbaratını paylaşmıştı. 

Rusya’nın TASS haber ajansına göre toplantının yeri, Putin’in çarşamba gününe kadar sürecek uluslararası bir foruma katılmak üzere pazartesi günü geldiği, Rusya’nın doğusundaki Vladivostok kenti olacak. 

Putin, 2019 yılında Kim ile ilk kez Vladivostok kentinde bir araya gelmişti. 

Rusya, daha fazla mühimmat isteyebilir

ABD’li yetkililere göre Putin, Ukrayna’nın karşı saldırısını etkisiz hale getirmeye ve uzun bir yıpratma savaşına girebileceğini göstermeye çalışırken Kuzey Kore’den daha fazla mühimmat arayışına girebilir. 

Analistler, Kuzey Kore’nin elinde Sovyet tasarımlarından oluşan ve Rus ordusuna büyük bir destek sağlayabilecek on milyonlarca top mermisi ve roket bulunduğunu söylüyor. 

Kim’in bunun karşılığında, çok ihtiyaç duyduğu enerji ve gıda yardımı ile kıtalararası balistik füzeler, nükleer kapasiteli balistik füze denizaltıları ve askeri keşif uyduları da dahil olmak üzere gelişmiş silah teknolojileri isteyebileceği belirtiliyor. 

Rusya ve Kuzey Kore, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgalinden bu yana daha da yakınlaştı. 

REKLAM

Bu yakınlaşmada Putin’in savaşta yardıma ihtiyaç duyması ve Kim’in diplomatik izolasyondan kurtulmak ve Kuzey Kore’yi Washington’a karşı cephenin bir parçası haline getirmek için Moskova ve Pekin ile ortaklıklarının görünürlüğünü arttırma çabaları etkili oldu.

Kuzey Kore, Ukrayna’daki krizden ABD’yi sorumlu tutuyor ve Batı’nın “hegemonik politikasının” Rusya’nın kendisini korumak için Ukrayna’ya saldırmasını haklı çıkardığını öne sürüyor. 

Kuzey Kore, Rusya ve Suriye dışında, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk’ın bağımsızlığını tanıyan tek ülke.

Öte yandan bazı analistler, Kim ve Putin arasında olası bir görüşmenin askeri iş birliğinden ziyade sembolik kazanımlarla ilgili olabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir