Nijerya’da köylere silahlı saldırı: En az 113 ölü, yüzlerce yaralı

Bokkos yönetim konseyi başkanı Kasa, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yayla ilinin Bokkos ve Barkin-Ladi bölgelerindeki köylere silahlı kişilerin kanlı saldırılar düzenlediğini ve şu ana kadar en az 113 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

REKLAM

Nijerya’nın orta kesimlerinde yer alan Plateau eyaletindeki köylere düzenlenen silahlı saldırılarda en az 113 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıların Cumartesi akşamı başlayıp Pazartesi gününe kadar devam ettiği bildirildi.

Nijerya ordusu Pazar günü 16 kişinin öldüğünü duyurdu.

Bokkos yönetim konseyi başkanı Kasa, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, eyaletin Bokkos ve Barkin-Ladi bölgelerindeki köylere silahlı kişilerin saldırılar düzenlediğini ve şu ana kadar en az 113 kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

Yetkili, saldırılarda çok sayıda kişinin yaralandığı ve çok sayıda kişinin kaçırıldığı bilgisini paylaştı.

Kasa, saldırılarda yaralanan 300’den fazla kişinin Bokkos, Jos ve Barkın Ladi’deki hastanelere sevk edildiğini söyledi.

Yerel halkın “eşkıya” olarak adlandırdığı silahlı grup üyelerinin cumartesi akşamından pazartesi sabahına kadar en az 20 köye saldırdığını söyleyen Kasa, “saldırıların oldukça iyi koordine edildiğini” söyledi.

Kaçırılan kişilerin bulunması için bölgeye güvenlik güçlerinin gönderildiğini söyleyen Kasa, saldırılarda çok sayıda evin ateşe verildiğini, silahlı kişilerin yanlarında götürdüğü gıda ürünlerini köylere götürdüğünü söyledi.

Plateau Eyaleti Valisi Caleb Mutfwang da eylemi “barbarca, zalimce ve gayri meşru” olarak nitelendirdi.

Kanlı saldırıları kınayan Vali Mutfwang, güvenlik birimlerine sorumluların derhal yakalanması talimatını verdi.

Vali sözcüsü Gyang Bere, “Hükümet masum vatandaşlara yönelik devam eden saldırıları önlemek için güçlü önleyici tedbirler alacak” dedi. Bir açıklama yaptı.

Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeybatı ve orta kesimleri uzun süredir ormanlık alanlardaki üslerde saklanan, köyleri yağmalayan ve sakinlerini fidye için kaçıran “haydut milisler” tarafından terörize ediliyor.

Ayrıca Nijerya’nın Plateau Eyaleti’nde de zaman zaman Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında şiddet olayları yaşanıyor.

Vali Mutfwang ağustos ayında yaptığı açıklamada, son üç ayda dini nedenlerden kaynaklanan çatışmalarda 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir