Ruslar ve Ukraynalılar o ilimizde daha fazla duramıyor: Türkiye’den kaçış kira ve konut fiyatlarına da yansıdı

Antalya’da ikamet eden yabancı nüfus son bir yılda 40 bin adet azaldı. Konut fiyatları ve kiralardaki keskin artıştan şikayetçi olan Ruslar ve Ukraynalılar, öncelikle Dubai ve Sırbistan’ı tercih etmeye başladı. Bu gelişme kentte ev fiyatlarının ve kiraların düşmesine neden oldu.

SON YILLARDA POPÜLER BİR PATLAMA YAŞANDI

Başta Ruslar olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri vatandaşlarının tatil beldesi olan Antalya’da çok sayıda Rus ve Ukraynalı yaşıyor. Rusya ile Ukrayna arasında Şubat 2022’de başlayan savaş sonrasında her iki ülkeden de yoğun göç yaşandı. Antalya’da 2020 yılında 94 bin olan yabancı yerleşik nüfus, 2021’de 136 bin 946’ya, 2022’de ise 172 bin 487’ye yükseldi. Yabancı nüfusun iki yılda ikiye katlanması nedeniyle Antalya’da ev fiyatları ve kiralar astronomik arttı, özellikle Rusya ve Ukrayna’dan göç sonrasında. Kentte özellikle sahil ilçelerinde kiralık olarak yaşayan polis, öğretmen gibi memurların istihdam edilmek istediği bir durum ortaya çıktı. Evlerini Rusya ve Ukrayna’dan yüksek fiyatlara kiralamak isteyenler, kiracıları tahliye ettirdi veya ihbarda bulundu.

1 YILDA 40 BİN YABANCI KALDI

Antalya’da dolar bazında konut fiyatlarındaki artışlar 2023 yılında Rusya ve Ukrayna’dan gelen göçmenleri de etkiledi. Antalya’da konut fiyatları ve kira artışını durdurmak amacıyla 10 mahalle yabancıların oturma izinlerine, ikamet izni olmayanların ise oturma izinlerine kapatıldı. Diğer mahallelerde süresi dolan izinler uzatılmadığı için Ruslar başka ülkelere göç etmeye başladı. Antalya’da ikamet eden yabancı nüfusta son bir yılda 40 bin adetlik azalma yaşandı.

antalya'dan-kaçan-ruslar-kiralar-yüzde-15-azaldı_8676_dhaphoto4

OKUL ÜCRETLERİ NEREDEYSE YARI ORANINDA AZALDI

Rus çocuklarının eğitim gördüğü Konyaaltı’ndaki Rus Uluslararası Eğitim Okulu’nun sahibi Viktor Bikkenev, savaş sonrası iki ülkeden Antalya’ya yoğun göç yaşandığını belirterek, “Antalya çok güzel, belki de onun gibi bir şehir yok” dedi. Dünyada öyle.İnsanlar dost canlısı.Ruslar Antalya’yı seviyor.İnsanlar kolay kolay ayrılmıyor ama son zamanlarda Göç İdaresi oturma izinleriyle ilgili retler almaya başladı.Bizim okulumuzda neredeyse yarı yarıya bir düşüş görülüyor.Ruslar yapmıyor tabi ki Reddi anlıyoruz. “Buradan ev alalım, her yere para harcayalım” diyorlar. Türkiye’ye para getirelim. Yurt dışından parayla geliyoruz. Bu para burada kalıyor.” Bu durumu anlamıyorlar” dedi.

DAHA FAZLA DUBAİ VE SIRBİSTAN’A GİDİYORLAR

Savaş sonrası Rusya’da asker alımının başlamasıyla aşırı göç yaşandığını anlatan Bikkenev, şöyle konuştu: “Şimdi tam tersi oluyor. İnsanlar ayrılmak zorunda kalıyor. Çoğu Dubai’ye gitti. Dubai’de böyle bir sorun olmadığını söylüyorlar. Avrupa’nın bazı ülkelerinde sorun yok. Mesela Sırbistan alıyor. İstediği kadar kalıp iş bulabilir. Hırvatistan’da da durum aynı. Bazı ülkeler Rusların gelişini olumlu bir şey olarak görüyor. Çünkü belli bir miktar para da yanlarında gelebilir. “Ruslar ayrıca Tayland’a, Bali’ye ve Maldivler’e de gidiyor” dedi.

FİYATLAR DÜŞMEYE BAŞLADI

Oturma izinlerinin uzatılmaması, yeni izinlerin verilmemesi ve emlak fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle yoğun göç yaşandığını, bu durumun bölgede fiyatları düşürdüğünü söyleyen Bikkenev, şöyle konuştu: “Şimdi tam tersi oldu. .Ruslar gidince fiyat da düşüyor.Emlakçıyla görüşüyoruz ama satış yok.Antalya’da sahilde bir ev Miami ile aynı ya da daha pahalı.Arkadaşım az önce Burj Khalifa yakınındaki evi sattı. Dubai 1 milyon dolar. Antalya’da fiyatlar 1 milyon dolardan başlıyor. Yani anormal bir şekilde arttı. Şimdi tam tersi, ev bile satılmıyor, fiyatlar düşüyor.” İnsanların yapacak hiçbir şeyi yok” dedi.

antalya'dan-kaçan-ruslar-kiralar-yüzde-15-azaldı_8676_dhaphoto5

İKAMETLERİ UZATILMADI, DUBAİ’YE TAŞINDILAR

Kasım 2022’de Rusya’dan Antalya’ya gelen iki çocuklu Tsidenova ailesi, önceki günlerde oturma izinlerinin uzatılmaması nedeniyle Antalya’dan Dubai’ye taşındı. Bir buçuk yıldır Konyaaltı’nda yaşadıklarını belirten Elena Tsidenova, Uncalı semtinde 1.500 dolar kira ödediklerini, şu anda ise 1.500 dolara Dubai’de daha lüks bir evde yaşadıklarını söyledi. Tsidenova, oturma izinlerinin uzatılmaması nedeniyle Antalya’dan ayrılmak zorunda kaldıklarını kaydetti.

İZİNLER ÇOK ZORLAŞTI

Konyaaltı emlakçı Zehra Arslan, genel olarak yabancılara ev satışı ile uğraştıklarını, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında her iki ülkeden de yoğun talep geldiğini, gelenlerin rahatlıkla oturma izni alabildiğini ancak artık yabancılara ev satışı yapıldığını söyledi. çok zor. Arslan, şöyle konuştu: “Yani süreç giderek zorlaşıyor. Ayrıca Hurma, Liman ve Sarısu ilçelerinde yabancılara ikamet izni verilmemektedir. “Daha önce Liman bölgesinde ikamet eden bir yabancı başvuruda bulunabilir ve ikametini uzatabilir, ancak Türkiye’ye yeni gelmiş ve Liman bölgesinde bir daire satın almak ve oturma izni almak istiyorsa kendisine izin verilmiyor” dedi. .

FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ YÜZDE 25’E ULAŞTI

Antalya’da son dönemde ikamet eden yabancı sayısındaki azalmanın emlak sektörünün yanı sıra kafe, restoran ve birçok sektöre de yansıdığını belirten Zehra Arslan, şöyle konuştu: “Yabancılar için Avrupa’ya göre daha pahalı bir şehir haline geldi. ve Dubai’de. Bu yüzden insanlar bu tarafları tercih ediyor. Mesela bizim ülkemizde yüzde 50 oranında bir azalma oldu. Yabancılara oturma izni verilmesi zorlaştıkça daire fiyatları düşmeye başladı. Bu yüzden büyük indirimler yapılıyor. Özellikle yeni projelerde veya kiralık dairelerde indirimler yapılmakta ve fiyatlar daha makul olmaktadır. Yüzde 15 ila 25 civarında bir azalma var” dedi.

(DHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
3 ildeki YRP adayı açıklandı!3 ildeki YRP adayı açıklandı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak'ta şunları duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak’ta duyurdu: “Doğalgaza desteği nisan ayına kadar uzatıyoruz”
Sıcaklık eksi 15'e düştü, göl tamamen dondu!Sıcaklık eksi 15’e düştü, göl tamamen dondu!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir