Rusya: Moskova’daki terör eyleminin arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna var

Rus istihbarat başkanı, Batılı istihbarat servislerinin Moskova’daki terör saldırısına doğrudan karıştığını söyledi.

REKLAM

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Alexander Bortnikov, yaptığı açıklamada, Cuma günü Moskova’da bir konser salonuna düzenlenen ve en az 139 kişinin ölümüne yol açan saldırının arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna’nın olduğunu söyledi.

Rus devlet haber ajansı TASS’a göre Bortnikov, “Eylemin radikal İslamcılar tarafından hazırlandığına ve Batılı özel servisler tarafından kolaylaştırıldığına ve Ukrayna özel servislerinin de bununla doğrudan bağlantısı olduğuna inanıyoruz” dedi. Dedi.

Kremlin’in saldırganların Ukrayna sınırını geçmeye çalıştığı iddiasını da yineleyen Bortnikov, “Size küçük bir sır vereyim: Diğer tarafta kahramanlar gibi karşılanırlar.” dedi.

Bortnikov, “emri veren kişinin kimliğinin henüz belirlenmediğini” de sözlerine ekledi.

Bortnikov iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt sunmadı. Saldırının sorumluluğunu üstlenen IŞİD-H, saldırı sırasında yaşananların videosunu Pazartesi günü sosyal medya hesabından paylaştı.

Putin: Emri kimin verdiğini bilmek istiyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü televizyonda yayınlanan açıklamasında, “Bu suçun radikal İslamcılar tarafından işlendiğini biliyoruz… Emri kimin verdiğini bilmek istiyoruz” dedi. Dedi.

Saldırganların Ukrayna’ya kaçmak istedikleri iddiasını yineleyen Putin, “Onları orada kim bekliyordu?” diye sordu. diye sordu ve şöyle dedi: “Bu vahşet, 2014’ten bu yana ülkemizle savaş halinde olanların bir dizi girişiminin sadece bir halkası olabilir.” dedi.

Ukrayna, Rusya’nın Irak ve Şam İslam Devleti’nin Horasan kolunun üstlendiği saldırıyla ilgili suçlamalarını reddediyor.

Batılı ülkeler de ısrarla istihbaratlarının saldırının sorumlusunun IŞİD-H olduğunu gösterdiğini bildiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir