Sosyal medya kullanıcıları dikkat! Bu tuzağa düşmeyin

Son dönemde özellikle Instagram gibi sosyal medya üzerinden çok sayıda “piyangoda telefon kazandınız” şikayeti almaya başladıklarını belirten Köse, tüketicileri dolandırıcıların tuzağına düşmemeleri konusunda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“TÜKETİCİLER KİŞİSEL VERİLERİNİ PAYLAŞIYOR”

Tüketicilerin Instagram sayfalarında “telefon çekilişi” gibi “sözde” yüksek değerli ürün çekilişlerine katılarak dolandırıcıların tuzağına düştüklerini anlatan Köse, şöyle konuştu: “Tüketiciler öncelikle telefon numarası, adres gibi kişisel verilerini bu kişilerle paylaşıyor. Piyango katılımcısı adı altında dolandırıcılar, daha sonra “piyangoyu kazandınız” iddiasıyla tüketicilerden kargo ücreti, sigorta ücreti, IMEI kayıt ücreti gibi büyük meblağlarda paralar talep ediyorlar. Fiyatlara baktığımızda, bedava ürün sahibi olma fikri cazip geldiğinden, tüketicilerin var olmayan ürünlere gereksiz fiyatlar ödediğini üzüntüyle belirtiyoruz. “Bu vergileri ödemek istemeyen tüketicilerin eylemle tehdit edildiğini de duyduk. zorlayıcı” dedi.

AW088803_01

“TÜKETİCİLER “Aman TC Kimlik Numaramı Verdim, Numaramı Verdim, Şimdi Ne Olur, Ya Başıma Bir Şey Gelirse?” Diyor “BÖYLE ENDİŞELENMEYE GEREK YOK”

Şerife Köse şunları söyledi: “Artık kişisel verilerin hukuka aykırı olarak elde edilmesinin ve tehdit olarak kullanılmasının Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğunu unutmamak, dolayısıyla tüketicinin bu kişiler hakkında her zaman şikayet hakkını kullanabilmesini sağlamak gerekiyor. Bu nedenle tüketiciler, “Ah, kimliğimi verdim, numaramı verdim, şimdi ne olacak, bana bir şey olursa ne olacak?” Bu kadar endişelenmenize gerek yok. Yani emin olun. Kamuoyunda “icra” olarak adlandırdığımız süreç, icra ve iflas kanunumuzda düzenlenen, icra müdürlükleri aracılığıyla yürütülmesi gereken resmi bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirirken alacaklı olduğunu iddia eden kişi veya kurumun resmi olarak bilgilerini açıklaması ve kredinin esasını da belirtmesi gerekmektedir. Tabii fiilen icranın mümkün olmadığını görüyoruz, zira bu işi “dolandırmak” kastıyla yapan hiç kimse kimliğini açığa çıkarmak istemeyecektir. Bu nedenle tüketicilerin bu tür konuşmalara soğukkanlı ve duyarlı yaklaşması gerektiğine inanıyoruz.”

“TÜKETİCİLER ZAMAN KAYBETMEDEN GÜVENLİK BİRİMLERİYLE İLETİŞİME GEÇMELİ”

Şerife Köse, şunları söyledi: “Ancak böyle bir durum meydana gelirse tüketicilerin derhal emniyet birimlerine başvurması ve avukatlardan hukuki destek alması sürecin takibi açısından çok önemli bir detay. Aslında icra takibi özel beceri gerektiren bir hukuk alanı olduğundan tüketicinin bu durumda hangi prosedürü izlemesi gerektiğini bilmesi mümkün değildir. Ayrıca derneğimiz adına tüketicilerin haklarını korumak ve şikayetlerini önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Tüketiciler doğrudan derneğimizle iletişime geçerek bizden destek talebinde bulunabilirler. “Fakat tabii ki en önemli şey bilinçli bir tüketici olarak ücretsiz olarak alamayacağınızı bildiğimiz ve kaynağını bilmediğimiz hiçbir uygulamaya girişmemenizdir” dedi. (İHA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Karısını öldürdüğünü canlı yayında itiraf etti!  Onun sözleri beni şunu söyledirdi Karısını öldürdüğünü canlı yayında itiraf etti! Sözleri bana “vazgeç” dedirtti
Meral Akşener ile görüşen Özgür Özel'in yeni açıklaması dikkat çektiMeral Akşener ile görüşen Özgür Özel’in yeni açıklaması dikkat çekti
Meteorolojiden kritik uyarı: Yarın etkili olacakMeteorolojiden kritik uyarı: Yarın etkili olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir