Uzun süre geçmiyorsa dikkat! İnsanların yüzde 70’i bu durumu yaşıyor… ‘Son dönemlerde arttı’

Son yıllarda özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak boyun ağrısı görülme sıklığı da arttı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı. Canan Yıldırım, uzun süre geçmeyen hatta giderek artan bel ve boyun ağrısının nedeninin fıtık mı yoksa başka bir neden mi olduğunun muayene sonrasında ortaya çıkacağını söyledi.

SON SONRA ARTTI

Boyun ve bel ağrılarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren uzman. Canan Yıldırım, “İnsanların yüzde 70’i hayatlarında en az bir kez boyun ağrısı çekiyor. Son yıllarda özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak boyun ağrısı sıklığının da arttığını görüyoruz. Boyun ağrısı kemik dokusundan, kaslardan, bağlardan, disklerden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda ağrı başka bir bölgeden de yansıyabilir. Toplumda boyun ağrılarının en sık görüleni olarak bilinen boyun fıtığı sadece boyun ağrısını oluşturur. %5. Boyun fıtığı aslında radyolojik bir tanıdır. Günümüzde pek çok MR çekimi sayesinde artık herkes tarafından bilinmektedir. “Bir terim haline gelmiştir. Aslında boyun fıtığı, hiçbir şikayeti olmayan kişilerde bile radyografik muayene sırasında tespit edilebilecek bir bulgudur. Boyun ağrınızın nedenini öğrenmenin tek yolu fizyoterapistinizin sizi ziyaret etmesidir” dedi.

DİSK FITTIĞINDA RİSK FAKTÖRLERİ.

boyun ağrısı

Bel fıtığının risk faktörlerine de değinen Dr. Yıldırım, şunları söyledi: “Bel fıtığı, hiçbir şikayeti olmayan kişilerde MR çekildiğinde dahi tespit edilen anatomik bir bozukluktur. Kontrolsüz kilo alma, oturma veya yatma pozisyonuna dikkatsizlik, öne eğilerek uzun süreli çalışma, fiziksel aktiviteden veya hareketsizlikten uzak durma, sigara içme vb. bunların hepsi kişinin kendi başına düzeltebileceği risk faktörleridir. Sözlerini şöyle tamamladı: “Bel fıtığının oluşumu, büyümesi ve ameliyat olma ihtimali tamamen kişinin yaşam tarzıyla bağlantılıdır.”

İlk sayfa
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bodrum halk plajına saldırı girişimi!Bodrum halk plajına saldırı girişimi!
Baba mahkeme kararına isyan etti!  Baba mahkeme kararına isyan etti! “Burnu kırıldı, bacağı kırıldı, zorla tecavüze uğradı”
Öğrencilere cinsel istismar suçlaması!  Okulun müdür yardımcısı tutuklandıÖğrencilere cinsel istismar suçlaması! Okulun müdür yardımcısı tutuklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir