Wagner lideri Yevgeniy Prigojin, memleketinde dışarıya kapalı bir cenaze töreniyle defnedildi

Uçak kazasında ölen 62 yaşındaki Rus paralı asker grubu Wagner şefi Yevgeniy Prigojin, St Petersburg’da bir mezarlıkta özel törenle defnedildi. Rusya Devlet Başkanı Putin, cenazeye katılmadı.

Rus paralı asker grubu Wagner şefi Yevgeniy Prigojin, uçak kazasında ölümünden altı gün sonra St Petersburg’da bir mezarlıkta ‘dışarıya kapalı’ özel bir törenle defnedildi.

REKLAM

Prigojin’in basın servisi Telegram’dan paylaştığı mesajda, 62 yaşındaki Prigojin’e “veda etmek isteyenlerin” memleketi St Petersburg’daki Porokhovskoye mezarlığına gidebilecekleri belirtildi.

Sosyal medyada yayınlanan fotoğraflarda Prigojin’in koyu renkli granit mezar taşının çoğu kırmızı güllerden oluşan çiçeklerle kaplı olduğu görüldü.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir dönem yakın ilişkileri olan Prigojin’in cenaze törenine katılmadı. 

Wagner lojistik başkanı Chekalov defnedildi

Wagner lojistik başkanı Valery Chekalov da başka bir St Petersburg mezarlığına defnedildi. Cenaze törenine “Wagner paralı askerleri ve Prigojin’in çalışanları” olduğunu belirten onlarca kişi katıldı.

Reuters’ın yayınladığı videoda, bir Rus Ortodoks rahibinin dualar okuduğu ailesi, arkadaşları ve eski meslektaşlarının ellerinde çiçeklerle Chekalov’a veda ettiği görüldü.

Cenaze töreninde Reuters kameramanı ve fotoğrafçısının çekim yapmasına izin verilmedi.

Kazanın nedeni açıklanmadı

Prigojin geçen hafta Moskova’dan St Petersburg’a doğru seyahat eden özel bir jetin Tver yakınlarında düşmesi sonucu yaşamını yitirmiş, Rusya Soruşturma Komitesi de kimlik tespitinin ardından ölenler arasında Prigojin’in bulunduğunu doğrulamıştı.

Amerikan istihbaratı ise Prigojin’in de bulunduğu uçağın patlama sonucu düştüğünü ve kazanın kasıtlı olduğunu ileri sürüyor.

Uçağın düşmesine neyin sebep olduğu henüz belli değil ancak olay yerine yakın köylüler Reuters’a bir patlama sesi duyduklarını ve ardından jetin yere çakıldığını gördüklerini söyledi.

“Haziran ayındaki isyanın intikamı”

Putin’e sadakatini her zaman dile getiren Prigojin, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun çok beceriksiz olduğunu ve ihanetinden dolayı idam edilmesi gerektiğini söylemişti.

Prigojin, kendisine bağlı Wagner paralı askerleriyle birlikte Rus komutanlarına karşı bir isyan başlatarak ülkenin güneyindeki Rostov kentini ele geçirmiş, başkent Moskova’ya doğru ilerlediği sırada Belarus lideri Aleksander Lukaşenko’un arabuluculuğu ile hareketi sonlandırmıştı.

REKLAM

Putin, Prigojin’in ölümünün ardından bir kararname çıkararak Wagner grubuna bağlı askerlerin Rusya’ya bağlılık yemini etmesini istedi.

Kremlin, Putin’in Haziran ayındaki isyanın intikamını almak için Prigojin’in ölüm emrini verdiği iddiasını reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir