AB, Gürcistan'ı 'dış etki' yasası konusunda uyardı: bu, başvuru sürecini zorlaştıracak

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Birliği, Gürcistan'ı tartışmalı bir “dış etki” yasasını geçirmemesi konusunda sert bir şekilde uyardı.

REKLAM

Gürcistan Parlamentosu'nun muhalefetin boykot ettiği “dış nüfuzun şeffaflığı” konulu yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etmesi üzerine Avrupa Birliği'nden (AB) uyarı geldi.

Geçtiğimiz Aralık ayında Gürcistan'a aday statüsü veren Brüksel, Tiflis yönetiminin bağımsız sesleri susturmak için kullanıldığı gerekçesiyle eleştirdiği yasayla ilgili ülkeye açık ve sert bir uyarıda bulunmuştu.

Avrupa Birliği dış politika sorumlusu Josep Borrell ve Avrupa Komisyonu'nun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi ortak bir bildiri yayınlayarak gelişmeyi endişe verici olarak nitelendirdi. AB yetkilileri şunları söyledi: “Bu yasanın nihai olarak kabul edilmesi, Gürcistan'ın AB yolundaki ilerlemesini olumsuz etkileyecektir. Bu yasa, AB'nin temel norm ve değerleriyle uyumlu değildir.” dedi.

Önerilen yasanın sivil toplum ve medya kuruluşlarının özgürce faaliyet gösterme kabiliyetini kısıtlayacağını, ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını ve Gürcistan vatandaşlarına fayda sağlayan kuruluşları haksız yere damgalayacağını vurgulayan yetkililer, Gürcistan'a, Gürcistan'a giden yolu tehlikeye atabilecek bu yasayı çıkarmaktan kaçınması çağrısında bulundu. Avrupa Birliği.

“Bu, katılım sürecini rayından çıkaracaktır.”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de Salı akşamı parlamento oylaması öncesinde yayınladığı mesajda, teklif edilen yasanın henüz resmi olarak başlamamış olan katılım sürecini rayından çıkaracağı uyarısında bulundu.

Michel, sosyal medyada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Açık konuşayım: Dış Etki Şeffaflığı Yasası, Gürcistan'ın AB hedefi ve katılım yolu ile uyumlu değil ve Gürcistan'ı AB'ye yakınlaştırmak yerine, AB'den uzaklaştıracak”. İfadeler kullandı.

Michel ile yakın bir çalışma ilişkisi geliştiren ve Avrupa entegrasyonunun önde gelen savunucularından biri olan Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zurabasvili, tartışmalı yasayı masasına ulaşması halinde veto etme sözü verdi. Ancak iktidar partisinin 76 oy toplayarak vetoyu aşabileceğini de belirtelim.

Yasayı “Putin yasasının bir kopyası” olarak nitelendiren Zurabasvili'nin süresinin bu yılın sonunda dolması planlanıyor. sona ermek planlanmıştır.

“Rus Hukuku”

Tartışmalı yasa, medya ve kar amacı gütmeyen kuruluşların, finansmanlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından almaları durumunda “yabancı bir gücün çıkarlarını koruyan” olarak kayıt yaptırmalarını gerektiriyor.

Kremlin'in on yıl önce ülkedeki muhalif sesleri susturmak için aldığı bir karar. Kanunen Benzerlikleri olduğu için buna “Rus hukuku” deniyor. İlk olarak geçen yıl iktidardaki Gürcü Rüyası partisi tarafından önerilen ve daha sonra geri çekilen yasanın hemen hemen aynı versiyonunun yeniden yürürlüğe girmesi, kitlesel protestolara yol açtı.

Gürcistan yıllardır Rusya yanlısı nüfuzu kontrol altına almak için çabalıyor ve bu sorun, ülkenin uzun vadeli AB üyeliği hedefinin önünde büyük bir engel olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir