AB, İHA ve füze üretimini sınırlamak için İran'a karşı yeni yaptırımları kabul etti

Yeni AB yaptırımları, İHA ve balistik füze yapımında kullanılan AB yapımı bileşenlerin İran'a ihracatını yasaklamayı ve daha önce bu amaçla oluşturulan listedeki ürün sayısını artırmayı amaçlıyor.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB), İsrail'e yönelik son saldırılara misilleme olarak İran'a yönelik yaptırımların sıkılaştırılması konusunda siyasi bir anlaşmaya vardı.

AB dışişleri bakanlarının bugün Lüksemburg'da yaptığı toplantıda İran'a yönelik yeni yaptırımlar kabul edildi.

Yeni AB yaptırımları, insansız hava araçları (İHA) ve balistik füzelerin yapımında kullanılan AB yapımı bileşenlerin İran'a ihracatını yasaklamayı ve daha önce oluşturulan listede yer alan ürün sayısını bu kapsamda artırmayı amaçlıyor.

AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, toplantı sonunda yaptığı açıklamada, AB bakanlarının konuyla ilgili siyasi anlaşmaya vardığı haberini paylaştı.

Borrell, AB'nin yakın zamanda aldığı kararın, yaptırımların “tüm Orta Doğu ve Kızıldeniz bölgesine” genişletilip uygulanmasını sağlayacağı görüşünü dile getirdi.

İran Devrim Muhafızları terör örgütleri listesine alınmadı

Ancak AB bakanları İran Devrim Muhafızları'nı terör örgütü olarak listelemedi.

Bunun gerçekleşebilmesi için 27 üyeden herhangi birinin yetkili makamı tarafından bu yönde bir yargı kararı verilmesi gerekmektedir.

Bu kararın daha sonra AB çapında ortak bir tutum için yasal bir temel olarak kullanılması bekleniyor.

Önceki yaptırımın kapsamı genişletildi

AB daha önce Rusya'nın Ukrayna işgalini desteklemek için kullandığı İran yapımı insansız hava araçlarını hedef almak için özel yaptırımlar uygulamaya karar vermişti.

“Kamikazes” adı verilen Şahed (şehit) insansız hava araçları kritik altyapı ve binalara ateşlendi ve muhtemelen yüzlerce Ukraynalının ölümüyle sonuçlandı.

Daha önceki AB yaptırımları uyarınca İran'ın İHA programında yer alan kişi ve kuruluşların yöneticilerinin AB üyesi ülkelere seyahatlerinin yasaklanması ve AB'deki varlıklarının dondurulmasına karar verilmişti.

Tahran'ın 13 Nisan'da Yahudi devletine karşı çeşitli cephelerde düzenlediği hava saldırılarının ardından AB, yasaklı bileşenler kataloğunu füze ve İHA üretimini de içerecek şekilde genişletecek bir dizi yaptırım üzerinde çalışmaya başladı.

İran ve bölgedeki vekilleri

İran, envanterindeki 3.000'den fazla ve menzili 2.000 kilometreye varan roketlerle Ortadoğu'nun en büyük ve en çeşitli füze cephaneliğine sahip olmasıyla biliniyor.

Geçtiğimiz hafta İsrail, İran'ın füze üretimi, araştırma ve geliştirmesine ev sahipliği yapan İsfahan kenti yakınlarına bir saldırı başlattı.

İran, üretim ağırlıklı olarak yerli olmasına rağmen, füze üretiminde hâlâ yabancı teknolojik bileşenlere bağımlı.

Yıllar geçtikçe Tahran, hem askeri hem de sivil amaçlarla kullanılabilecek ve uzun süredir devam eden uluslararası yaptırımlardan kaçabilecek hassas çift kullanımlı ürünler elde etmek için karmaşık bir ticaret ağı geliştirdi.

Hepsi İsrail'in yeminli düşmanları olan Yemen'deki Husiler, Lübnan'daki Hizbullah ve Gazze Şeridi'ndeki Hamas dahil olmak üzere İran'ın bölgedeki vekillerine silah ve mühimmat sağlıyor.

REKLAM

13 Nisan saldırısında İran'ın Irak, Lübnan ve Yemen'den İsrail'e füze ve İHA'lar göndermesi Batı'yı daha geniş bir yayılmaya karşı alarma geçirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir