ABD, Gazze'de inşa ettiği iskelenin bir ay içinde operasyonel kapasiteye ulaşmasını umuyor

Ryder, “Şu an konuştuğumuz gibi, yaklaşık 60 gün içinde, Mayıs ayı başında tam operasyonel kapasiteye ulaşmayı umuyoruz” dedi ve mümkün olduğu kadar hızlı hareket etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Plana göre ilerlediklerini ve bölgedeki müttefikleriyle yakın çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Ryder, İsrail'in iskeleye ulaşarak, yardım alıp dağıtarak kıyıda güvenliği sağlamaya kararlı olduğunu kaydetti.

Gazze'deki durumun ve bu hafta başında İsrail'in saldırıları ve yardım görevlilerini öldürmesinin işleri kolaylaştırmadığını vurgulayan Ryder, “Ancak bu durum bizi çözüm bulmak için STK'lar ve gruplarla çalışmaya devam etmekten alıkoymadı.” dedi.

Pentagon sözcüsü Ryder ise tüm operasyonlarda Amerikan kuvvetlerinin güvenliğinin birinci öncelik olduğunu vurguladı.


Biden, orduya yardım girişi için geçici bir liman inşa etme talimatı verdi

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında en az 14 bin 500'ü çocuk, 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 37 Filistinli öldürüldü, 75 bin 668 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, 7 Mart'ta ordusuna Gazze'ye yapılacak yardımların sağlanması için kıyıda geçici bir liman inşa edilmesi talimatını verdiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir