Almanya'da protestocular 'İslam halifeliği' kurulması çağrısında bulundu

Geçtiğimiz hafta sonu Almanya'nın Hamburg kentinde binden fazla kişi ülkede hilafetin kurulması çağrısında bulunarak yürüyüş yaptı.

REKLAM

Alman medyasında yer alan haberlere göre, İslamofobiye karşı seslerini duyurmak amacıyla düzenlenen gösteride İslam devleti kurulması çağrısında bulunuldu.

The Telegraph ve Le Figaro gazetelerinin haberine göre, yürüyüşü düzenleyen Interaktiv Müslüman grubunun lideri Joe Adade Boateng, yürüyüşte yaptığı konuşmada, Müslümanlara yönelik yanlış algıya karşı radikal bir çözüm için Almanya'nın “adil bir halifeliğe” ihtiyacı olduğunu söyledi. .

Miting sırasında “Allahu Ekber” sloganları atan kalabalık, “Çözüm hilafettir” ve “Medyadaki nefreti bırakın” yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteri sırasında Alman tabloid gazetesi Bild'in İslam'la ilgili haberlerin yer aldığı ve kırmızı boyayla boyanmış nüshalarını da göstererek, gazetenin yayınlarına tepki gösterdi.

İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlangıcından bu yana Müslüman gruplar Almanya'nın Tel Aviv'e verdiği güçlü desteği eleştirdi.

Hizbut Tahrir'e yakın olduğu söylenen Muslim Interaktiv grubunun Hamburg kentindeki “aşırılıkçı” faaliyetleri nedeniyle soruşturulduğu bildirildi.

Söz konusu grubun yasaklanmasını isteyen Alman milletvekilleri var.

Hamburg Sosyal Demokrat Parti İçişleri Senatörü Andy Grote, Nisan ayı başında yaptığı açıklamada, Muslim Interaktiv'i örnek göstererek radikal gruplara karşı “sert ve kararlı adımlar” çağrısında bulunmuştu.

Yeşil Milletvekili Lamya Kaddor, grubu “sadece çok tehlikeli değil, aynı zamanda Almanya'daki Müslümanlar arasındaki Gazze meselesini istismar eden uç bir grup” olarak tanımladı.

Alman medyasına göre “Muslim Interaktiv” grubu özellikle sosyal medyada aktif olarak yayın yapıyor ve mesajlarıyla binlerce gence ulaşıyor.

Almanya'nın “değerler diktatörlüğü” olduğunu iddia eden bu grup hiçbir zaman bütünleşemeyecek, şeriat için mücadele etmek üzere birleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir