Apple, Avrupa'daki iPhone kullanıcılarının App Store dışında uygulama indirmesine izin verecek

Apple, Avrupa Birliği'nde (AB) 7 Mart'ta yürürlüğe girecek Dijital Pazarlar Yasası'na (DMA) uyum kapsamında App Store'un yanı sıra iPhone'a alternatif uygulama mağazalarının da kurulmasına izin vereceğini duyurdu. .

REKLAM

Yalnızca Avrupalı ​​tüketicilerin ve uygulama geliştiricilerin kullanımına sunulan yeni seçenekler Mart ayından itibaren yürürlüğe girecek.

27 Avrupa Birliği ülkesinde kullanıma sunulacak olan değişiklikler, iPhone'un iOS 17.4 yazılım güncellemesine de yansıtılacak.

Bu, Amerikalı şirketin aldığı komisyonu yüzde 30'a varan oranda azaltacak ve ilk kez Avrupa'daki iPhone kullanıcıları, cep telefonlarına yüklenen App Store dışındaki uygulama mağazalarını da kullanabilecek. Cihaz şirket tarafından yönetilmektedir.

Apple'dan uyarı: Güvenlik riski artacak

Apple'ın bu gelişmenin riskleri konusunda uyarması, kullanıcıları ve uygulama geliştiricilerini sevindirdi. Apple'a göre pazarın genişlemesi nedeniyle güvenlik riski artacak.

Kaliforniya merkezli şirket, Apple'ın sisteminden ayrılan tüketicilerin bilgisayar korsanlarına ve diğer güvenlik sorunlarına maruz kalma olasılığının daha yüksek olacağı yönündeki endişelerini dile getirdi.

App Store yöneticisi Phil Schiller, bu AB direktifine uymanın “kaçınılmaz olarak gizlilik ve güvenliğe yönelik daha büyük tehditler getireceği” konusunda uyardı.

“Önceliğimiz, AB'deki ve dünyadaki kullanıcılarımız için mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi yaratmak olmaya devam ediyor.”

App Store'da komisyon düşecek

Avrupa Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, Apple'ın dijital içerik satın alırken zorunlu bir sistem kullandığını belirterek, satın almalarda uygulanan yüzde 30'luk komisyonun çok yüksek olduğunu vurguladı.

Haziran 2020'de AB ayrıca Apple'ın ödeme hizmetinin ve uygulama mağazasının rekabet kurallarına uyup uymadığına ilişkin bir soruşturma başlattı.

Yeni yasa, Apple'ın Avrupa'da %30 komisyon almasını yasaklayacak. Bu, App Store'daki komisyonların %10 ila %17 arasında azalacağı anlamına geliyor.

Apple ayrıca alternatif ödeme sistemleri aracılığıyla yapılan uygulama içi işlemlerden de herhangi bir ücret talep etmeyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir