Asli maaşlar değişti mi? Tüm emeklileri etkileyecek yeni oranlar açıklandı


Türkiye İstatistik Kurumu yılın beşinci enflasyon verilerini açıkladı. Temmuz ayında milyonlarca emeklinin beklediği temel maaşlara yansıyacak enflasyon verileri de açıklandı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Bu yıl beşinci enflasyon rakamı açıklandı, bu da emeklileri oldukça endişelendiriyor. Emekli maaşı en düşük olanları daha da endişelendiren enflasyon verilerine göre, temmuz ayında maaşlara zam yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asli maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşlarının 10 bin liraya çıkarılacağını, en düşük emekli maaşının ise yıl başından bu yana 10 bin lira olduğunu duyurdu.

Ancak emeklilerin temel maaşı 10 bin liranın altında olduğundan açıklanan enflasyonla birlikte temel maaşta da artış bekleniyor.

Bugün açıklanan enflasyonla birlikte baz maaşa yansıyacak beş aylık kümülatif artış yüzde 22,7 olacak. Bu orana Haziran ayı enflasyon verilerinin kümülatif toplamı da eklendiğinde Temmuz ayı manşet maaşlarının ne olacağı netleşecek.

SSK VE BAĞ-KURLU'NUN KÖK MAAŞI NASIL BULUNUR?

Emekli maaşı 10 bin liranın altında olanlar temel emekli aylığını bulmak için farklı yöntemler kullanmak zorunda kalacak.

SSK emeklilerinin e-Devlet'e giriş yaparak arama kısmına 4A Emeklilik yazıp karşınıza çıkan ilk linke tıklamaları gerekmektedir.

Bir sonraki sayfada “Detay” kısmına tıklayıp açılan pencerede “5510 Aparat 19 Tutarı” yazan alt kısımdaki 10 bin liradan tutarı çıkarmanız gerekiyor. Böylece ek ödemeleri içeren temel maaş yaratılmış olur.

Bağ-Kurlular'ın e-Devlet'e girip arama kısmına “Emeklilik 4B” yazıp karşınıza çıkan ilk linke tıklaması gerekiyor.


Açılan pencerede “4B emeklilik bilgilerine ait barkodlu belge almak istiyorsanız tıklayın” sekmesine tıkladıktan sonra bir sonraki pencerede SGK ekstrenizi göreceksiniz.


Sayfanın alt kısmında yer alan “19'uncu madde uyarınca düzeltme farkının ilave tutarı” yazan 10 bin liradan rakamları çıkararak, ek taksit dahil temel maaşınızı alacaksınız.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir