Bakan Fidan’dan Montrö Sözleşmesi mesajı: Bölgenin güvenliğini teminatı işlevi devam ediyor

Fidan, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Romanya Dışişleri Bakanı Luminita Odobescu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tarafsız ve titizlikle uygulamaya devam ettiğini belirten Fidan, şöyle konuştu: “Bunu dün Sofya’daki basın toplantısında da söyledim, bugün de tekrarlıyorum, Montrö’yü tartışmayı hayal bile edemiyoruz.” dedi.

Bakan Fidan, “Montrö Sözleşmesi bölgenin güvenliğinin teminatı olarak işlevini sürdürüyor” dedi. dedi.

Fidan, Rumen mevkidaşı ile görüşmede Balkanlar’daki son gelişmeler ve Ortadoğu’daki olayların da ele alındığını söyledi.

TÜM DÜNYAYA ÇAĞRI YAPTI

Fidan, kendisinin ve mevkidaşının Gazze’deki vahşeti, dramı ve bunun oluşturduğu tehditleri dile getirdiğini vurgulayarak, İsrail’e Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararını uygulamaya ve derhal topyekun ateşkes ilan etmesi yönünde çağrıda bulunduğunu kaydetti.

İsrail’in haftalardır abluka altında olan Gazze’yi hedef almaya devam ettiğinin altını çizen Fidan, bombalamadan sağ kurtulanların açlık ve salgın hastalıklarla mücadele ettiğini söyledi.

Fidan, şunları söyledi: “İsrail’in Gazze’ye insani yardım ve tıbbi malzeme ablukası, uluslararası toplum tarafından asla kabul edilmemelidir. 2 milyon insan bombalamalar altında açıkça açlıktan ve salgın hastalıklardan ölüme terk edilirken sessiz kalamayız, kalmamalıyız. Dünya kamuoyu Bu katliamın önlenmesi için bir kez daha güçlü olmak gerekiyor.” “Seni belli bir şekilde hareket etmeye davet ediyorum.” dedi.

“Dost ve müttefik” Romanya’yı ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Fidan, mevkidaşı Odobescu’ya misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

Odobescu ile hem özel hem de heyetler arası “çok verimli bir görüşme” gerçekleştirdiklerini söyleyen Fidan, ziyareti kapsamında üst düzey yetkililerle bir araya geleceğini söyledi.

Fidan, iki ülke arasındaki ilişkilere ilişkin şunları söyledi: “İki ülke arasındaki ilişkilerin hem ikili hem de çok taraflı düzeyde pozitif gündem çerçevesinde giderek ilerlediği ve güçlendiği bir dönemdeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Fidan, mevkidaşı ile yaptıkları görüşmede iki ülke ilişkilerini detaylı olarak görüşme fırsatı bulduklarını belirterek, “Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin temeli karşılıklı güven anlayışıdır.” Dedi.

Fidan, Türkiye-Romanya ilişkilerinde “stratejik ortaklık, NATO ittifakı ve Karadeniz komşuluğu” kavramlarının ilişkilerin belirleyici unsurları olduğunu söyledi.

3265d902a5f628f52309a06ec3f8f0a7

Ülkelerin önümüzdeki dönemde “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi”ni kuracak ortak siyasi deklarasyonu imzalama konusunda mutabakata vardıklarını vurgulayan Fidan, Romanya’nın Türkiye’nin Balkanlar’daki en büyük ticaret ortağı olduğunun altını çizdi.

Fidan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin son yıllarda “önemli bir artış” gösterdiğinin altını çizerek, Türkiye ile Romanya arasındaki ticaretin 2 yıl üst üste 10 milyar dolar seviyesini aştığını kaydetti.

Hedefin 2025 yılına kadar 15 milyar dolar olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, Türk iş dünyasının başarısından ve iki ülke dostluğuna katkılarından memnun olduğunu söyledi.

Fidan, Romanya’da yaşayan yurttaşların altını çizerek, “Romanya ile insani bağlarımız da çok güçlü, Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar soydaşlarımızı ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü olarak görüyoruz.” Dedi.

“Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesine önemli katkı sağladık”

Bakan Fidan, mevkidaşı ile terörle mücadelede iş birliğini görüştüğünü belirterek, Türkiye’nin bu konudaki bazı beklentilerini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bildiğiniz gibi askeri ve savunma iş birliğimiz, Romanya ile ilişkilerimizin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Son yıllarda savunma işbirliğinde önemli bir ivme: “Polonya’dan sonra Romanya, Türkiye’den İHA sistemleri alan ikinci NATO ve AB üyesi oldu” dedi.

İki ülkenin NATO himayesinde ortak faaliyetlere devam ettiğini belirten Fidan, Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarından 4’ünün NATO’nun hava polisliği misyonu kapsamında Romanya hava sahasında görev yaptığını hatırlattı.

Fidan, görüşmelerde başta Karadeniz’in güvenliği olmak üzere bölgesel konuların da ele alındığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesine, küresel gıda güvenliğinin sağlanmasına ve Ukrayna’da deniz güvenliğinin sağlanmasına önemli katkı sağladık. Karadeniz. ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Karadeniz’de sürüklenen mayınların oluşturduğu tehdide karşı hep birlikte proaktif bir yaklaşım sergilediğimizi vurgulayan Fidan, şöyle konuştu: “Bizim ve NATO’nun da katılımıyla, üçlü olarak Karadeniz Mayına Karşı Tedbirler Çalışma Grubu’nu (NATO) kurduk. Bulgar müttefikleri.” Dedi.

Fidan, Türkiye ve Romanya’nın sadece kendi ülkelerinin değil, bölgenin istikrarına da büyük önem veren ülkeler olduğunun altını çizerek, “Romanya ile işbirliğimizi her alanda güçlendirme kararlılığımızın bir kez daha altını çiziyorum” dedi. dedi.

(AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İmamoğlu'ndan Erdoğan açıklaması: Endişeliyim, düşünmeden duramıyorumİmamoğlu’ndan Erdoğan açıklaması: Endişeliyim, düşünmeden duramıyorum
Bahçeli'den ilk yorum!  Anayasa Mahkemesi'ne "darbeye başvurmak" suçlamaBahçeli’den ilk yorum! Anayasa Mahkemesi “darbeye karışmakla” suçlandı
50-60 milyon konağın temelinde şehit kemikleri! 50-60 milyon konağın temelinde şehit kemikleri!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir