Britanya'nın Ruanda'ya yönelik planı nedir ve göçmenleri sınır dışı etme planı nasıl işleyecek?

Yasadışı göçmenlerin Ruanda'dan İngiltere'ye sınır dışı edilmesine ilişkin yasa tasarısı Kral III. Charles tarafından kabul edildi.

REKLAM

Yasadışı göçmenlerin ülkeden Ruanda'ya sınır dışı edilmesini öngören yasa tasarısı, Avam Kamarası ile Lordlar Kamarası arasında defalarca gidip geldikten sonra 23 Nisan'da Meclis'ten geçti.

Başbakan Rishi Sunak, yasadışı göçmenleri Ruanda'ya sınır dışı eden uçakların 10-12 hafta içinde havalanacağını duyurdu.

İngiltere'nin 'Ruanda Planı' nedir?

Birleşik Krallık Hükümeti, Nisan 2022'de hazırladığı 'Ruanda Planı' kapsamında düzensiz göçmenleri ve ülkeye yasa dışı yollardan girip sığınma talebinde bulunanları Ruanda'ya göndermeyi hedeflediğini açıkladı.

Ülke muhalefetinin, insan hakları örgütlerinin ve başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun tepki gösterdiği karar, Yargıtay ve Yargıtay tarafından meşru görüldü.

Kararın ardından Haziran 2022'de Ruanda'ya 7 kişiyi taşıyan ilk uçuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararıyla durduruldu. Ardından İçişleri Bakanlığı, Yargıtay'da yeni bir dava açtı ve mahkeme, 19 Aralık 2022'de Ruanda'ya uçuşun yasal olduğuna karar verdi.

Mahkeme itiraz yolunu açık tuttu ve insan hakları savunucularının bu mahkemede açtığı davanın ardından 29 Haziran'da Ruanda Planı'nın hukuka uygun olmadığına karar verildi.

Hükümet, Yargıtay kararını Yargıtay'a götürdü ve Yargıtay 15 Kasım'daki kararında, kişilerin Ruanda'ya gönderilip geri gönderilmesi gibi risklerin bulunması nedeniyle planın hukuka uygun olmadığını söyledi. kendi ülkelerine.

Ardından 5 Aralık 2023 tarihinde Ruanda ile yeni bir anlaşma imzalandı.

Bu anlaşmaya göre Ruanda'ya gönderilen yasa dışı göçmenler İngiltere dışında üçüncü bir ülkeye sınır dışı edilemeyecek.

Bu kişiler Ruanda'daki diğer sığınmacılarla aynı haklara sahip olacak ve hukuki taleplerinde desteklenecek. Ruanda'nın sorumlulukları bağımsız gözlemciler tarafından izlenecek.

Tasarıyla Ruanda, düzensiz göçmenlerin yurt dışına gönderilebileceği güvenli bir ülke olarak kabul edilecek. Ruanda'nın güvenli olduğunu gösteren hukuki tedbir ve uygulamalar da hayata geçirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir