Çin'den 3 yılda 4,8 trilyon dolar çıkış

2021 yılından bu yana Çin ve Hong Kong borsalarında 4,8 trilyon dolar değerinde hisse satıldı. Bu rakam Hindistan borsasının büyüklüğünden bile daha büyük.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Çin borsaları ve Çin'in özerk bölgesi olan Hong Kong, 2021'den bu yana 4,8 trilyon dolar değerinde hisse senedi sattı. Bankacılık devi HSBC'ye göre bu rakamın Hindistan borsasının değerinden daha yüksek olduğu belirtildi. Uzmanlar, özellikle Hindistan Ulusal Menkul Kıymetler Borsası'nın aynı dönemde büyüdüğü göz önüne alındığında, bu istatistiğin ne Çin ne de Hong Kong için iyiye işaret olmadığını söylüyor.

ÇİN HİSSE STOKLARI DÜŞÜYOR

Çin'in CSI 300 endeksi art arda üç yıl boyunca düştü ve geçen yılı %11,4 düşüşle kapattı. Hong Kong'un Hang Seng endeksi ise üst üste dördüncü kez düşüş yaşadı ve 2023 yılını %13,8 düşüşle kapattı. Her ikisi de geçen yıl başlıca Asya-Pasifik endeksleri arasında en kötü performans gösterenler oldu.

Çin ürünlerine olan talebin zayıflaması ve Çinli emlak şirketlerinin içinde bulunduğu zor durum, ülke ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor. Çin, 2024 büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirledi ancak uzmanlar dünyanın ikinci büyük ekonomisinin bu hedefe ulaşacağından şüpheli. S&P Global Ratings geçen hafta Çin'in GSYH'sinin 2024'te %4,6 büyümesinin beklendiğini açıklamıştı. Çin, 2023'te %5,2 büyüyeceğini açıkladı.

'Asya-Asya' baş ekonomisti Louis Kuijs, “Tahminlerimiz emlak sektöründe devam eden zayıflığı ve ılımlı makroekonomik politika desteğini hesaba katıyor. Tüketimin zayıf kalması ve hükümetin imalat yatırımlarını daha fazla teşvik ederek yanıt vermesi durumunda deflasyon bir risk olmaya devam edecek” dedi. S&P Global Ratings'te Pasifik. dedi.

HİNDİSTAN HONG KONG'U GEÇTİ

Dünya Borsalar Federasyonu'nun verilerine göre Hindistan borsası Ocak ayında Hong Kong'u geride bırakarak dünyanın dördüncü, Asya'nın ise üçüncü büyük borsası oldu. Hindistan'da listelenen tüm hisse senetleri toplu olarak 4,63 trilyon dolar değerinde.

Bu, hem Çin hem de Hong Kong'da görülen düşüşlerin aksine, Hindistan hisse senetlerinin son yıllarda ne kadar ivme kazandığının bir göstergesi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir