Endonezya'da köyler “soğuk lav” altında kaldı: 41 kişi öldü

Endonezya'nın batısındaki Sumatra adasında patlayan yanardağdan kaynaklanan “soğuk lav” ve sel nedeniyle en az 41 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Cumartesi günü şiddetli yağışlar Sumatra'nın en aktif yanardağı Marapi Dağı'ndan kül ve kayaların düşmesine neden oldu. Oluşan toprak kayması iki ilçede yaşamı olumsuz etkiledi. Can kayıplarının yanı sıra bölgede 100'den fazla ev, cami ve kamu binası da hasar gördü. 17 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

“Gök gürültüsü ve suyun kaynamasına benzer bir ses duydum.”

Agam bölgesi sakinlerinden 43 yaşındaki Rina Devina, yanardağın dibinden kayan volkanik malzeme ve çakıl taşlarından oluşan “soğuk lavlardan” nasıl kurtulduklarını anlatarak, şöyle konuştu: “Gök gürültüsü ve kaynayan suya benzer bir ses duydum. Marapi Dağı'ndan düşen büyük kayaların sesiydi. Zifiri karanlıktı.” “Cep telefonumu el feneri olarak kullandım ve defalarca 'Tanrım, merhamet et' diye bağırdım.

Komşusunun evinin kayalarla yıkıldığını anlatan Devina, kazada 4 komşusunun hayatını kaybettiğini söyledi. Pazar günü yerel saatle öğle saatlerinde ekipler, sel ve toprak kaymalarından en çok etkilenen Canduang'ın Agam köyünde 19 kişinin cesedini buldu. Yakınlardaki Tanah Datar semtinde de dokuz kişi ölü bulundu.

Endonezya'da köyler su altında kaldı

5 Aralık 2023'te Marapi Yanardağı'nın patlaması sonucu 23 dağcı hayatını kaybetti. Şubat ayında yaşanan Tanar Daha selinde onlarca ev hasar gördü.

Geçtiğimiz ay yanardağın günlerce süren patlamaları sırasında küller gökyüzüne 2 kilometre kadar yükseldi, yollar kapatıldı ve 11 binden fazla insan tahliye edilmek zorunda kaldı. Marapi, yerel Minang dilinde “Ateş Dağı” anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir