Erzincan'ın nesi meşhurdur? Erzincan'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

genişletmek

Erzincan coğrafi konumu nedeniyle birçok şehirle etkileşim halindedir. Bu etkileşimle zengin bir mutfak kültürüne sahip olmayı başardı. Erzincan'ın meşhur yemekleri ve tatlıları vardır. Tüm bu harika lezzetler diğer şehirlerle etkileşimin sonucudur. Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan, tatlıları ve etleriyle öne çıkıyor.

Erzincan'ın en meşhur yemekleri

keşkek: Keşkek, Erzincan'da bayram sabahları bir gelenektir. Keşkek et ve bulgurdan yapılır.

Kuzu dolması: Erzincan'a özgü yöresel otlar harmanlanarak hazırlanan kuzu dolması, öğle yemeğinde pilavla karıştırılarak servis ediliyor.

Erzinca'nın nesi meşhurdur?  Erzinca'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalarErzincan çorbası: Bağışıklık sistemini güçlendiren bir çorba olan Erzincan çorbası turistlerin favorisi olmayı başarıyor. Ana malzemeleri kıyma, taze et ve salçadır. Damak zevkine göre farklı baharatlar kullanılabilir.

Patlama ile pirinç: Kurutulmuş yeşil fasulye ile hazırlanır. Fasulye kurutulmadan yapılır.

Bu: Erzincan ketesi kahvaltıda ekmek olarak yenir. Kahvaltıda yenildiği için bu şekilde yapılıyor. Hamur açılır ve içine kızartılmış un konur. Kete gerçekten çok lezzetli.

Çökelek Pazarı: Çökelek salatası olarak da bilinir. Maydanoz, dereotu ve yeşil soğanın süzme peynirle birleştirilmesiyle yapılır. Baharat ekleyip yemeğin yanında servis edebilirsiniz.

Kalyesi ayvası: Ayvanın patates olarak kullanıldığı bir yemektir. Ayvanın hafif ekşimsi bir tadı vardır.

Erzincan'ın farklı lezzetleri var. Bu lezzetleri yerinde denemek için Erzincan'a gelenlerin sayısı oldukça fazla.

Erzinca'nın nesi meşhurdur?  Erzinca'nın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyelik eşyalarErzincan'dan alınacak hediyelik eşyalar

Erzincan'ı ziyaret eden turistler kendilerine Erzincan'ı hatırlatacak çeşitli hediyelik eşyalar almak isteyebilirler. Erzincan'dan alınabilecek birbirinden güzel ve anlamlı hediyelik eşyalar bulunmaktadır.

Buzdolabı mıknatısı: Erzincan'da külliyeler, türbeler, mesire yerleri ve parklar bulunmaktadır. Erzincan'ı tasvir eden çeşitli buzdolabı magnetleri güzel olabilir. Erzincan'a gelenler tarafından hediyelik eşya olarak da tercih edilmektedir.

Manuel bakırcılık ürünleri: Erzincan'da elle bakır işlemeciliği meşhurdur. Bu nedenle darbuka, semaver, tepsi, duvar tabağı, şekerlik, vazo, süs eşyası gibi süs eşyaları satın alabilirsiniz. Özel işlemeli ürünleriyle dikkatinizi çekecek.

El dokuması halılar: El dokumacılığının Erzincan'da önemli bir yeri vardır. Hediyelik eşya olarak birbirinden güzel el dokuması halıları tercih edebilirsiniz.

Kavrulmuş nohut: Bu kavrulmuş leblebinin beyaz ve sarı renkleri vardır. Yuvarlak ve sert bir şekle sahip olan bu ürün hediyelik olarak tercih edilmektedir. Tavada kavrulmuş leblebinin tadı enfes olduğundan vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olacak.

Kaynak: Articlenet

Elazığ'ın nesi meşhurdur? Elazığ'ın en meşhur yemekleri ve alınacak hediyeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir