Hollandalı yarışmacı Joost Klein finalden önce Eurovision'dan atıldı

Eurovision organizatörü Avrupa Yayın Birliği, Hollandalı yarışmacı Joost Klein için şunları söyledi: “Yasal süreç devam ederken onun yarışmaya devam etmesi uygun olmaz.”

REKLAM

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Hollanda'yı temsil eden Joost Klein, finale saatler kala yarışmadan ihraç edildi.

Yarışmanın organizatörü Avrupa Yayın Birliği (EBU), İsveç polisinin Klein'a karşı “yapım ekibinden bir kadın üye tarafından yapılan şikayeti” araştırdığını söyledi.

Organizatör, hukuki süreç devam ederken Klein'ın Malmö'deki etkinliğe katılmasının uygun olmayacağını kaydetti.

EBU Cuma günü yaptığı açıklamada, “Europapa” şarkısıyla favori haline gelen 26 yaşındaki Klein'ın dahil olduğu bir “olayın” araştırıldığını söyledi.

İsveç polisi, Perşembe günü yapılan yarışmanın ikinci yarı finalinin ardından Malmö Arena'da bir Eurovision çalışanını tehdit eden bir adamın Cumartesi sabahı erken saatlerde sorguya çekildiğini duyurdu.

Polis, ismini vermeden, söz konusu şahsın gözaltına alınmadığını ve dosyanın Savcılığa gönderildiğini söyledi.

EBU açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “Yasal işlemler devam ederken onun (Joost) yarışmaya devam etmesi uygun olmaz.”

Hollandalı yayıncı AVROTROS, bir e-postada EBU'nun kararı karşısında “şok” olduğunu ve kararı “orantısız” bulduğunu söyledi. AVROTROS Eurovision yorumcusu Cornald Maas, olayın İsrail heyetiyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

Eurovision uzmanı Paul Jordan, Reuters'e, bir sanatçının final arifesinde atılmasının benzeri görülmemiş bir durum olduğunu söyledi.

EBU daha sonra Hollandalı izleyicilerin diğer yarışmacılara da oy verebileceklerini ve Hollandalı jürinin sonucunun yine de finale dahil edileceğini söyledi.

Yarışma öncesinde 10.000'den fazla Filistinli taraftar bir miting düzenleyerek Filistin bayraklarını salladı ve Gazze'deki askeri operasyonla ilgili “İsrail'i boykot” sloganları attı.

Malmö'deki Yahudi cemaatinin üyelerinin de aralarında bulunduğu daha küçük bir grup İsrail lehine gösteri yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir