İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'a yerel seçim şoku! “Değişim istiyoruz, bağırıyoruz”

Perşembe günkü yerel seçimlerin yanı sıra Blackpool kasabasındaki parlamento ara seçimlerinde de koltuğunu İşçi Partisi'ne kaptırdı.

Burada Muhafazakar Parti 2019 seçimlerine göre yüzde 32 oy kaybederken, İşçi Partisi adayı Chris Webb neredeyse yüzde 59 oyla parlamento koltuğunu kazandı.

RISE SUNAK'A MESAJ

İşçi Partisi lideri Keir Starmer, zaferi “gecenin en önemli sonucu” olarak nitelendirdi.

Starmer, Blackpool'daki farklı sonuçla seçmenlerin Rishi Sunak'a “değişim istediğimiz mesajını” gönderdiklerini söyledi.

Starmer şunları söyledi: “Bu sadece küçük bir mesaj değil, bu sadece bir mırıltı değil, bu Blackpool'dan bir haykırış, biz değişim istiyoruz. Ve Blackpool tüm ülke adına konuşuyor ve artık yeter diyor.”

Öğle vakti konuşan Sunak, sonuçların hâlâ gelmeye devam ettiğini ancak bunların “hayal kırıklığı yarattığını” kabul ederek şunları söyledi: “Bu ülkenin insanları için sonuçlar sunmaya odaklandım.”

Sunak Perşembe günü seçim sonuçları açısından kötü bir geceye hazırlanıyordu ancak önemli ilçelerin kaybı ve Blackpool'da oyların İşçi Partisi'ne kaymasının liderliği üzerinde yeni bir baskı oluşturacağı düşünülüyor.

Kamuoyu yoklamalarında Muhafazakar Parti'nin bir süredir oyların büyük bir kısmını kaybettiği görülüyor. İşçi Partisi'nin bu yılki genel seçimleri kazanacağı tahmin ediliyor.

MUHAFAZAKAR PARTİDE KAN KAYBI

Perşembe günü yapılan yerel seçimlerde, İngiltere genelinde 107 konseyde belediye meclisi üyelerinin dört yıllık dönemler için seçilmesi için oy kullanıldı.

Belediyelerin üçte birinden biraz fazlasında sonuçlar bilinirken, diğerlerinde sayım devam ediyor. Yarışta İşçi Partisi önde gidiyor.

Şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre İşçi Partisi belediye meclisi üye sayısını 60 sandalye artırırken, Muhafazakar Parti'nin 150 sandalye kaybettiği görülüyor.

SONUÇLAR CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

İngiltere'nin başkenti Londra'da büyükşehir belediye başkanlığının yanı sıra 10 belediyede de belediye başkanlığı seçimleri yapıldı.

Son iki dönemdir Londra belediye başkanı olan Sadık Khan, üçüncü kez İşçi Partisi'nin adayı oldu ve aralarında Muhafazakar Parti adayı Susan Hall'un da bulunduğu 12 adayla yarıştı.

Sonuçlar cumartesi günü belli olacak.

GAZZE ETKİLERİ

Ancak İşçi Partisi'nin de özellikle Müslüman seçmenlerin yoğunlaştığı bölgelerde kayıplar yaşadığı görülüyor.

Parti liderliğinin Gazze savaşıyla ilgili açıklamaları İşçi Partisi'nin bazı kesimlerinde, özellikle de Müslüman seçmenlerde tepkiye neden oldu.

Nüfusun yüzde 10'unun Müslüman olduğu bölgelerde İşçi Partisi geçen yıla göre yüzde 8 oy kaybetti.

Bu yılın başlarında Büyük Manchester'daki Oldham konseyinin kontrolünü kaybetti ve burada iki meclis üyesi Gazze nedeniyle partiden ayrıldı.

Kampanya koordinatörü Pat McFadden, Gazze'nin bu sonuçta bir etken olduğunu kabul etti.Bu içerik BBCTürkçe tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Seçil Erzan'a kötü haber!  Hem mağdur sayısı hem de gerekli cezaların uzunluğu arttıSeçil Erzan'a kötü haber! Hem mağdur sayısı hem de gerekli cezaların uzunluğu arttı
Sudan cumhurbaşkanının oğlu Ankara'daki kazada hayatını kaybettiSudan cumhurbaşkanının oğlu Ankara'daki kazada hayatını kaybetti
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan erken seçim tartışmalarına yanıt! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan erken seçim tartışmalarına yanıt!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir