İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron: İsrail'e silah satışını durdurmak Hamas'ı güçlendirecek

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İngiltere'nin İsrail'e silah ihracatını yasaklamanın Hamas'ı güçlendireceğini söyledi. Ancak Cameron, bölgedeki yüzbinlerce sivilin korunmasına yönelik bir plan olmadığı sürece Refah'ta yapılacak bir operasyonu desteklemeyeceğini söyledi.

REKLAM

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrail'e silah satışını durdurmanın, Gazze Şeridi'ndeki Refah'a kara saldırısı başlatması halinde Hamas'ı güçlendireceğini söyledi.

İsrail'e silah tedariği konusunda Londra'nın ABD'den “tamamen farklı bir konumda” olduğunu belirten Cameron, şunları söyledi: “Bugün, kapsamlı bir süreçten geçmek yerine, silah ihracatına yönelik tüm yaklaşımımızı değiştireceğimizi duyurmak, Hamas'ı güçlendirir, rehine anlaşması olasılığını azaltır ve bu doğru bir yaklaşımdır.” “Öyle olduğunu sanmıyorum” dedi.

Cameron, İsrail silahlarının yüzde 1'inden azının İngiltere'den geldiğini ve bu silahların zaten sıkı bir ruhsatlandırma sistemiyle kontrol edildiğini kaydetti.

BBC'ye konuşan Cameron şunları söyledi: “İstersek bir tür siyasi mesaj verebiliriz ve bu siyasi adımı atacağımızı söyleyebiliriz. Bunu yapmam en son birkaç gün sonra, vahşi bir saldırı gerçekleştiğinde istenmişti. “. İran tarafından İsrail'e karşı 140 seyir füzesi de dahil.”

Cameron, Gazze'yi kontrol eden Hamas'ın rehine anlaşmasını kabul etmesi için “daha iyi bir tepki” olacağını söyledi.

“Sivilleri korumaya yönelik bir plan yoksa Refah Operasyonunu desteklemeyeceğiz”

Bu arada Cameron, bölgedeki yüzbinlerce sivilin korunmasına yönelik bir plan olmadığı sürece Refah'ta yapılacak bir operasyonu desteklemeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Refah'ın karadan işgal edilmesi durumunda bazı silah tedarikini durduracağını duyurdu.

Ancak İsrail yakın zamanda Filistinlilerden güneydeki şehrin büyük bir bölümünü boşaltmalarını istedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Nisan ayının sonlarında, Filistinli gruplarla ateşkes ve esir değişimi anlaşması olup olmadığına bakılmaksızın Refah şehrine kara operasyonu başlatacağını söyledi.

Hamas 7 Ekim'de İsrail'in güneyine saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 250'den fazla kişiyi rehin aldı.

Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 35 bine yakın Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir