İran geliştirdiği yerli roketiyle uzaya aynı anda 3 uydu fırlattı

İran devlet medyası, yerli roketlerle uzaya fırlatılan uyduların başarıyla yerden 450 kilometre yükseklikteki yörüngeye yerleştirildiğini bildirdi.

REKLAM

İran, bugün milli olarak geliştirdiği “Simurg” roketiyle 3 araştırma uydusunu uzaya fırlattı. İlk kez “Mehda”, “Keyhan-2” ve “Hatef-1” adlı üç uydu, ülkenin Simnan eyaletindeki İmam Humeyni Uydu Merkezi’nden yerli roketle eş zamanlı olarak gönderildi.

Devlet medyası, Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına atıfta bulunarak, yerli roketlerle uzaya fırlatılan uyduların, yerden 450 kilometre yüksekte başarıyla yörüngeye oturtulduğunu bildirdi.

Reuters’in haberine göre, her biri 10 kilogramın altında olan “Keyhan-2” ve “Hatef-1” adlı iki nano uydu, dar bant iletişim ve coğrafi konum teknolojisini test etmeyi amaçlıyor.

İran Uzay Ajansı tarafından inşa edilen ve Mehda adı verilen nispeten daha büyük, 32 kilogram ağırlığındaki uydu, Simorgh roketinin uzaya birden fazla yük taşıma doğruluğunu test etmeyi amaçlıyor.

İran’ın son uydusu “Surayya”, Kaim-100 roketiyle 20 Ocak’ta başarıyla uzaya fırlatıldı.

Şubat 2009’da ilk yerli uydusunu uzaya gönderen İran, Nur-1 adlı ilk askeri uydusunu Nisan 2020’de uzaya fırlattı.

İran, üçüncü askeri keşif uydusu Nur-3’ün 2023 yılında yörüngeye yerleştirileceğini duyurdu.

İran’ın yeni uydusu Süreyya’nın Kaim-100 roketiyle 20 Ocak’ta başarıyla uzaya fırlatılması, ABD ve diğer Batılı ülkelerde tepkiye neden olmuştu.

ABD ve Batı neden endişeli?

ABD istihbaratının gerçekleştirdiği 2023 Küresel Tehdit Değerlendirmesinde, uydu fırlatma araçlarının geliştirilmesinin, benzer teknolojinin kullanılması nedeniyle İran’ın kıtalararası balistik füzelerinin geliştirilme süresini de kısalttığı uyarısı yapıldı.

ICBM’ler nükleer silahların taşınmasında kullanılabilir.

Batılı ülkelerle yapılan nükleer anlaşmanın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından İran artık nükleer silah üretimine neredeyse yetecek düzeyde uranyum üretiyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Tahran’ın “birkaç” nükleer silaha yetecek kadar zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğu konusunda uyardı.

ABD: İran balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına saklıyor

ABD ve Batılı müttefikleri, İran’ın balistik füze faaliyetlerinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2231 sayılı kararına aykırı olduğunu ve İran’ın “Ortadoğu ve Avrupa’yı tehdit eden kıtalararası balistik füze programını uydu faaliyetlerinin arkasına gizlediğini” öne sürüyor. .

İran ise geliştirilen füzelerin konvansiyonel olduğunu ve nükleer anlaşmayı destekleyen BM Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararına uygun olduğunu iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir