İran lideri Reisi’den ABD’ye: Tahran bir savaş başlatmaz ama zorbalara güçlü karşılık verir

İran lideri İbrahim Reisi televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, “Savaş başlatmayacağız ama biri bize kötü davranmak isterse güçlü bir karşılık alacak” dedi. dedi.

REKLAM

ABD’nin Irak ve Suriye’deki İran hedeflerine saldırmayı planladığı yönündeki iddiaların ardından İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tahran’ın savaş başlatmayacağını, “zorbalık yapmaya çalışanlara zorla karşılık vereceğini” söyledi.

İran destekli bir grubun Cumartesi günü Ürdün-Suriye sınırındaki bir askeri üsse düzenlediği saldırıda üç Amerikan askerinin öldürülmesi ve düzinelerce askerin de yaralanması sonrasında Washington’un nasıl tepki vereceğine dair spekülasyonlar devam ediyor.

CBS televizyonu, Amerikalı yetkililere dayandırarak, ABD’nin, İran askeri personeli ve bu ülkelerdeki tesisler de dahil olmak üzere Irak ve Suriye’deki çok sayıda hedefe yönelik birkaç gün sürecek bir saldırı planını onayladığını duyurdu.

İranlı lider canlı yayınlanan konuşmasında, “Herhangi bir savaş başlatmayacağız, ancak biri bize kötü davranmak isterse güçlü bir yanıt alacak” dedi. dedi.

Reisi, şöyle konuştu: “Amerikalılar daha önce bizimle konuşmak istediğinde askeri seçeneğin masada olduğunu söylemişlerdi. Şimdi ise İran’la çatışmaya girme niyetinde olmadıklarını söylüyorlar.” Washington’un açıklamalarında “tutarsızlık” olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgedeki askeri gücü hiçbir ülkeye tehdit oluşturmamıştır ve hiçbir zaman da olmamıştır.” Reisi, “Aksine bölge ülkelerinin güvenebileceği ve dayanabileceği güvenliği sağlıyor” dedi.

Dört ABD’li yetkilinin Reuters’e verdiği bilgiye göre Washington, üç askerin ölümüne ve 40’tan fazla kişinin yaralanmasına yol açan drone saldırısının İran tarafından gerçekleştirildiğini değerlendiriyor.

Aynı kaynaklar, İran’ın üst düzey Devrim Muhafızları subaylarını da Suriye’den çektiğini bildirdi.

ABD’nin Irak’ta 2 bin 500, Suriye’de ise 900 askeri bulunuyor.

İranlı danışmanlar ise Suriye’de Şam yönetiminin yanında savaşan Beşar Esad liderliğindeki silahlı gruplara askeri ve mali destek sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir