İşlerin yüzde 40'ı robotlar tarafından yapılabiliyor!

Bir robot süpermarket deposundaki meyveleri manuel olarak topluyor.

REKLAM

Bir robot süpermarket deposundaki meyveleri manuel olarak topluyor. Bu geleceğimizin bir vizyonu olabilir mi?

İngiliz Ocado firmasının geliştirdiği robot, yumuşak ve esnek kauçuk tutucusu sayesinde meyvelere zarar vermiyor.

Ocado'nun teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Paul Clarke, bu sistemin oldukça karmaşık bir yapıya sahip olduğunu söylüyor: “Bu depoda yüzlerce makine parça ve algoritmaları işliyor. 8 bine yakın konteyner hareket halinde. Şehirdeki trafiğin akışına benziyor. Çok fazla veri kullanımına sahip, oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. “Bir nakliyecinin sorunları varsa, sistemin sorunu çözmesi ve yeni bir rota bulması gerekir.”

Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, önümüzdeki yıllarda işlerin yüzde 40'ından fazlasının robotlar tarafından yapılabileceğini gösteriyor.

Clarke sistemin zorluklarını vurguluyor: “İnsanların daha önce hiç karşılaşmadıkları belirsizlik ve zorluklara nasıl tepki verdikleri şaşırtıcı. İnisiyatif alma ve beklenmedik durumlarla başa çıkma yetenekleri olağanüstüdür. Robotik sistemlerimizin ulaşması çok zor olan bir kaliteye ulaşabiliyorlar. Şu anda üretim aşamasında robotik sistemleri kullanmaya hazırız. “Kapsamlı kalite ve hasar değerlendirmeleri yapma yeteneği, kaplama ve atık sorunlarının üstesinden gelme, manuel yeniden paketleme ve yeniden paketleme, robotik sistemlerde tipik olarak karşılaşılan başlıca sorunlar arasındadır.”

Uzmanlar gelecekte robotların yeteneklerinin artacağını ve bu pazarda daha büyük yer bulacaklarını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir