İsrail, Gazze’de daha fazla tahliye emri verdi; Filistinliler gidecek yer arıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail’in kara ve hava operasyonlarının devam ettiği Gazze’nin güneyinde insanlar mahsur kaldı. Ordu, Gazze’nin ikinci büyük şehri Han Yunus ve çevresinden toplu tahliye emri verdi.

REKLAM

İsrail, “Hamas’ı yok etme” amaçlı saldırılarında Gazze’nin ikinci büyük kenti Han Yunus ve çevresini bombalamayı artırdı.

Savaş uçakları Han Yunus çevresindeki bölgeyi vururken ordu, kara operasyonlarının genişlemesine yanıt olarak şehirden toplu tahliye emri verdi.

Filistinlilerin kuşatma altındaki bölgenin giderek daha küçük bir kısmına itilmesi, onlara ne olacağı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Yüzbinlerce Filistinlinin güney Gazze sınırları içerisinde gidecek hiçbir yeri yok.

“İnsanlığın en karanlık saatine yaklaştık”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gazze’deki durumun ciddiyeti konusunda uyardı.

Refah’tan video konferans yoluyla konuşan DSÖ Filistin şefi Dr. Richard Peeperkorn, “İnsanlığın en karanlık saatine yaklaşıyoruz. Bu bombalamalar ve anlamsız can kayıpları durmalı ve kalıcı bir ateşkese ihtiyacımız var” dedi. dedi.

Peeperkorn Cenevre’de gazetecilere verdiği demeçte, orta ve güney Gazze Şeridi’ni terk eden insan sayısının “önemli ölçüde arttığını” söyledi.

DSÖ temsilcisi, “Durum her geçen saat daha da kötüleşiyor. Bombardıman güney bölgeleri de dahil olmak üzere her yerde yoğunlaşıyor. Pek çok insan savunmasız ve neredeyse kalıcı bir şok durumunda.” dedi.

UNICEF sözcüsü James Elder Kahire’de şunları söyledi: “Çocuklara yönelik bu savaş, güneyde gördüğümüz her şeyi aşan bir vahşetle yeniden başladı ve kesinlikle kuzeyde gördüğümüz her şeyle aynı ölçekte.”

“İnsani durum her geçen saat daha da kötüleşiyor.”

İnsani yardım yetkilileri, son operasyonun bölgede zaten ciddi olan insani felaketi daha da kötüleştireceği konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Yardım ve Çalışma Ajansı’nın (UNRWA) Gazze yetkilisi Thomas White, X paylaşımında şunları söyledi: “Yeni bir göç dalgası var ve insani durum her geçen saat daha da kötüleşiyor.”

Filistinli telekomünikasyon sağlayıcısı PalTel, Gazze’deki telefon ve internet ağlarının Pazartesi akşamı yeniden çöktüğünü söyledi.

Savaş sırasında ağ birkaç kez çöktü ve bölge sakinlerinin birbirleriyle veya dış dünyayla saatlerce, bazen birkaç gün iletişim kurması imkansız hale geldi.

İsrail, 7 Ekim’de Gazze’den İsrail’e düzenlediği saldırıda çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldüren ve on yıllardır görülen en ölümcül şiddeti tetikleyen Hamas’ı ortadan kaldırma sözü verdi.

Savaş halihazırda yaklaşık 16.000 Filistinliyi öldürdü ve 2,3 milyonluk bölge nüfusunun dörtte üçünden fazlasını kaçmak zorunda bıraktı. Filistinli sağlık yetkilileri, bir haftalık ateşkesin Cuma günü sona ermesinden bu yana bombardımanda yüzlerce sivilin öldüğünü söyledi.

ABD, Gazze operasyonunda yakın müttefiki İsrail’i desteklerken, sivil ölümlerinden duyduğu kaygıyı da dile getiriyor.

Artan kayıpların müzakere masasına dönmeye yönelik uluslararası baskıyı artırabileceği belirtiliyor.

Gazze’nin kuzeyindeki hava saldırıları ve kara operasyonları Gazze şehrinin büyük bir kısmını neredeyse yok etti. Saldırı sırasında yüz binlerce bölge sakini güneye kaçtı.

İsrail ordusunun ateşkesin bozulmasının ardından yayınladığı tahliye haritalarına göre ordu, Han Yunus ve çevresinde yaklaşık 62 kilometrekarelik alandan insanların tahliye edilmesi emrini verdi. Bu, Filistinlilerin kullanabileceği alanı dörtte bir oranında azaltıyor.

REKLAM

Gazzeliler gidecekleri güvenli bir yer arıyor

Gazze’nin ikinci büyük kenti Han Yunus’un eteklerinde devam eden bombardımanda ölen ve yaralanan çok sayıda kadın ve çocuk, ambulanslarla hastanelere nakledildi.

Han Yunus’taki Filistinlilere yönelik tıbbi yardım grubunda çalışan Muhammed Ağaalkurdi, İsrail’in son günlerdeki saldırılarının “acımasız boyutta” olduğunu söyledi. Aghaalkurdi, “Halka neredeyse hiç yardım yapılmadı ve dükkanlarda yiyecek kalmamıştı” dedi. dedi.

İsrail ordusunun düşürdüğü broşürler, halkı güneye, Mısır sınırına doğru yönelmeleri konusunda uyarıyor. Ancak Gazze’den ayrılamıyorlar çünkü hem İsrail hem de komşu Mısır mültecileri kabul etmiyor.

İsrail’in tahliye etmesini emrettiği bölge Han Yunus’un yaklaşık beşte birini kapsıyor. Birleşmiş Milletler’e göre savaştan önce bu bölgede 117.000 civarında insan yaşarken, şu anda kuzeyden göç eden 50.000’den fazla insan 21 sığınağa yerleşti.

Bazı Filistinliler, kendilerine kaçmaları söylenen bölgelerin de bombalanması nedeniyle artık kendilerini güvende hissetmediklerini söyleyerek tahliye emirlerini görmezden geldi. Birçoğu evlerine asla dönemeyeceklerinden de korkuyor.

REKLAM

İsrail ordusu halka Han Yunus ile Deir El Balah arasındaki ana yoldan uzak durmaları çağrısında bulundu.

Pazar günü çekilen uydu fotoğrafları, Han Yunus’un yaklaşık 6 kilometre kuzeyinde yaklaşık 150 İsrail tankı ve zırhlı personel taşıyıcısını gösteriyordu.

“Yoğun çatışmalar yaşanıyor”

İsrail medyası, son haftalarda yoğun bombardıman ve çatışmalara sahne olan Cibaliya mülteci kampı ve kuzey Gazze’nin Şicaiye bölgesinde İsrail askerleri ile Hamas militanları arasında yoğun çatışmaların yaşandığını bildirdi.

İsrail askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, ordunun Hamas’ı kuzeyde ve güneyde “maksimum güçle” takip ettiğini ve sivillere en az zararı vermeye çalıştığını söyledi.

Gazze’nin güneyini düzinelerce bloğa ayıran bir haritaya işaret eden Hagari, sakinlere nereye tahliye etmeleri gerektiği konusunda “kesin talimatlar” verdiğini söyledi. İnsanların çoğuna güneye kaçmaları yönünde baskı yapılıyor ancak Pazartesi günü ordu tarafından yayınlanan bir harita, insanları kafa karıştırıcı bir şekilde, ordunun bir gün önce tahliye emrini verdiği Han Yunus’un doğusundaki Fakhari’ye kaçmaya çağırıyor.

REKLAM

“İnsanların çektiği acıların düzeyi dayanılmaz.”

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Başkanı Mirjana Spoljaric, Gazze’ye yaptığı ender ziyaret sırasında, “İnsanların çektiği acıların düzeyi dayanılmaz” dedi. Sivillerin Gazze’de gidecek güvenli hiçbir yerinin olmaması ve askeri kuşatma devam ederken yeterli insani müdahalenin şu anda mümkün olmaması kabul edilemez.” ” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki tıbbi malzeme deposunun kara operasyonu ilerlemeden 24 saat içinde boşaltılmasını istediğini söyledi. İsrail Savunma Bakanlığı’nın Filistin sivil işlerini yürüten birimi COGAT, böyle bir emir verdiğini reddetti.

Kızıl Haç Başkanı Spoljaric, 7 Ekim saldırısının ardından Filistinli militanlar tarafından tutulan çok sayıda rehinenin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kızıl Haç başkanına gönderilen bir mektupta, serbest bırakılan bir grup İsrailli rehine, bölgeye yaptığı ziyaret sırasında Spoljaric’le görüşmek istediklerini ve geri kalan 137 rehinenin serbest bırakılması için örgütten daha fazla yardım istediklerini söyledi.

Serbest bırakılan sekiz rehinenin ve halen esir tutulan 102 rehinenin yakınları şunları yazdı: “Geçen her gün son gün olabilir ve çektikleri acılar insanlık dışıdır.”

REKLAM

Yaklaşık 16 bin kişi öldü

Gazze Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana bölgede ölenlerin sayısının yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 15 bin 890’ı aştığını, 42 binden fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref el-Kidra, ateşkesin sona ermesinden bu yana yüzlerce kişinin öldüğünü veya yaralandığını, birçoğunun ise hâlâ enkaz altında olduğunu kaydetti.

İdari çalışan Ömer el-Daravi, İsrail’in Gazze’nin merkezindeki saldırılarının ardından gece boyunca 32 cesedin Deir el-Balah’taki El Aksa Şehitleri Hastanesi’ne nakledildiğini söyledi.

İsrail ordusu, uçaklarının gecede 200’e yakın Hamas hedefini vurduğunu, kara birliklerinin ise “paralel” operasyonlar yürüttüğünü duyurdu. Gazze’nin kuzeyindeki askerlerin, saldırıya uğradıktan sonra bir okulda patlayıcı ve silah içeren iki militan tüneli keşfettiği iddia edildi.

“80 İsrail askeri öldü”

İsrail ordusunun iletişim ofisi AFP’ye verdiği demeçte, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde “Hamas’ı yok etme” operasyonunun başlamasından bu yana toplam 80 İsrail askerinin öldüğünü söyledi.

REKLAM

Bu arada Lübnan ordusundan yapılan açıklamaya göre, İsrail’in ülkenin güneyindeki Odaisseh köyü yakınlarına düzenlediği bombardımanda bir Lübnanlı asker öldü, üç asker de yaralandı.

Tel Aviv, üç hafta süren yoğun bombardımanın ardından 27 Ekim’de Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir