İsrail Savaş Kabinesi Üyesi: Netanyahu, Mahkumların Serbest Bırakılmasına Yönelik Çabaları Baltalıyor

İsrail haber kanalı Channel 12'ye konuşan adı açıklanmayan Savaş Kabinesi üyesi, Netanyahu'nun Gazze'ye yönelik saldırıların devamına ilişkin açıklamalarıyla olası bir esir değişimi anlaşmasına yönelik çabaları baltaladığını söyledi.

Üye, “Netanyahu'nun açıklamalarının Dışişleri ve Savunma Komitesi'ne sızdırılması, onun düşmanlıkları yeniden başlatma niyetiyle bağlantılıydı” dedi. Dedi.

Üye ayrıca Netanyahu'nun açıklamalarının sızdırılmasının Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinwar'a potansiyel anlaşmayı bozmaya yönelik bir “davet” olduğunu söyledi.

Netanyahu, Biden'ın Gazze'deki ateşkes ve esir takası teklifine karşı çıktı

İsrail basınına göre Netanyahu, Meclis Dışişleri ve Savunma Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden'ın kamuoyuna duyurduğu Gazze'de ateşkes ve esir değişimi önerisine karşı çıktı.

Biden'ın Gazze'ye yönelik saldırıları durdurma teklifine ilk tepkisini veren Netanyahu, İsrail'in teklifi ile Biden'ın teklifi arasında “boşluklar” bulunduğunu belirterek, “Esirleri serbest bırakmak için savaşı 42 gün erteleyebiliriz ama savaşı durduramayız. ” dedi.

Gazze Şeridi'nde 124 İsrailli mahkumun olduğu tahmin ediliyor.

Biden ateşkes teklifini açıkladı

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da yaptığı konuşmada, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu ve ilk aşamada 6 haftalık ateşkes sürecinde İsrail'in Gazze'deki yerleşimlerden ve bazı bölgelerden çekileceğini belirtti. Tarafların elinde bulunan rehineler geri çekilecek. Serbest bırakılmasını beklediğini söyledi.

Biden, “Düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulmasına geçiş görüşmelerinin yapılacağı ikinci aşamada erkek askerler de dahil olmak üzere hayatta kalan tüm rehinelerin serbest bırakılacağını, İsrail'in Gazze'den çekileceğini (ilk aşamada), İsrail'in Gazze'den çekileceğini” ifade etti. Geçici ateşkes, düşmanlıkların kesin olarak durdurulmasına dönüşecek ve ikinci aşamada kalan tüm rehineler serbest bırakılacak.” “Güvenlik konusunda anlaşmaya varılması ve ateşkesin kalıcı hale gelmesi halinde üçüncü aşamaya geçilecek ve bu aşamada Gazze'nin yeniden imar süreci gündeme gelecek ve ölü rehineler tarafların elinde kalacak” dedi. iletilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir