İsrail Temsilcisinin X'te Telefon Görüşmesini Paylaşmasına BM Tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Dujarric, Genel Sekreter İcra Dairesi Özel Kalem Müdürü Earle Courtenay Rattray'in, “çocuklara zarar veren ülke ve kuruluşların” yer aldığı kara liste raporuna ilişkin protokol uyarınca bugün İsrail Büyükelçisi Erdan ile görüştüğünü söyledi. Çatışma bölgelerinde.”

Bu tür toplantıların ülkeleri bilgilendirmek ve sızıntıları önlemek amacıyla yapıldığını belirten Dujarric, şöyle konuştu: “Büyükelçi Erdan'ın bu telefon görüşmesini videoya kaydetmesi ve bu kaydın bir kısmını X'te yayınlaması şok edici ve kabul edilemez. Açıkçası daha önce hiç görmediğim bir şey. Bu kurumda 24 yıllık hizmetim var.” ” dedi.

Kara listeyi içerecek rapor 14 Haziran'da Güvenlik Konseyi'ne sunulacak.

Kara listeyi içeren raporun her yıl Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin talebi üzerine hazırlandığını vurgulayan Dujarric, şöyle konuştu: “Çocuklara yönelik silahlı çatışma bölgelerindeki duruma ilişkin bu rapor, resmi verilere dayalı olarak oluşturulmuş oldukça sağlam ve şeffaf bir metodolojiye dayanıyor. İnternet sitesi.” dedi.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, bu sabah kendisinin ve çocuklara zarar veren kuruluşların paylaştığı bir videoda şunları söyledi.” Şu ifadeleri kullandı.

Erdan, paylaşımında kararı “utanç verici” olarak nitelendirerek, İsrail ordusunun “dünyanın en ahlaklı ordusu” olduğunu savundu.

BM, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde binlerce sivili katleden İsrail'i “çatışma bölgelerinde çocuklara zarar veren ülke ve gruplar listesine” ekledi.

Kara listeyi içerecek BM raporu, 14 Haziran'da toplanacak Güvenlik Konseyi'ne sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir