MHP’li başkana hapis şoku

Kula Meydanı’ndaki kahve ve çay bahçesinin işletmecisi Sabri Onaran, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’a dava açarken, dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun izin vermesi üzerine Belediye Başkanı Tosun hakkında da dengesiz davranışları nedeniyle dava açıldı. soruşturma. İşletmeci Sabri Onaran’ın başlattığı hukuk mücadelesinin ardından, Belediye Başkanı Tosun hakkında mahkeme kararına uymama ve usulsüz tahliye nedeniyle “görevi kötüye kullanma” suçundan dava açıldı.

Konuyla ilgili konuşan mağdur operatör Sabri Onaran, Kula haberine göre, başlattığı hukuk mücadelesine ilişkin sunulan talep üzerine, tarafların ve tanıkların ifadeleriyle değerlendirildikten sonra kahveyi kiraladığını belirtti. Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve Kula Belediyesi’ne devredilen dükkanı ihale yoluyla 3 yıllığına kiralayıp kiraya verdik.Sözleşme devam ederken belediye heyeti taşınmazın tahliyesine karar verdi ancak belediye tarafından uygulamaya geçilmedi. Kula Kaymakamlığı’nın idari işlemin iptaline ilişkin davası, mevzuata aykırı olması nedeniyle Manisa İdare Mahkemesi tarafından reddedildi ve tahliyeye ilişkin hukuki açıdan geçerli bir karar bulunmamasına rağmen, idarenin verdiği yazılı talimatla tahliye sağlandı. Başkan Tosun, daha sonra mülkün, belediye meclisi kararıyla rekabetsiz olarak belediyeye ait olan Beşibiryerde Ulaşım Hizmetleri Yapım Çevre Planı Proje Sanayi Ticaret AŞ’ye kiralandığını söyleyerek boşaltıldı. Onaran, söz konusu meclisin kararının Manisa İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildiğini, kendisine yapılan tebliğe rağmen kararın uygulanmadığını, bu nedenle Belediye Başkanı Tosun’un kira sözleşmesi devam ederken herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın mülkü hukuka aykırı olarak tahliye ettiğini, dolayısıyla mağduriyete yol açtığı, söz konusu mülkün bir kez daha belediye şirketine kiralandığını ve idare mahkemesi kararına rağmen bunun yerine getirilmediğini belirterek, belediye başkanı Tosun’un görevi kötüye kullanma suçunu işlediği anlaşıldı. hakkında zincirleme suç duyurusunda bulunulmuş ve Türk Ceza Kanunu’nun 257 ve 43’üncü maddeleri hükümlerine göre cezalandırılması gerektiğine dair mütalaa yazılmıştır.

BELEDİYE DÜŞECEK Mİ?

Savcılığın cezasını istediği Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, art arda görevi kötüye kullanma suçlarından Kula Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Davada yaralanan işletmeci Sabri Onaran, hukuk mücadelesinden asla vazgeçmediğini, yasanın geç de olsa çıktığını, kimsenin parasıyla oynanmaması gerektiğini, ekmekle oynayanın parasını kaybettiğini, hapis cezasıyla cezalandırılacağını açıkladı. Kanuna göre bir yıl veya daha fazla kamu görevlisi olunamazken, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun bu cümleyle başkanlığının düşeceğini ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir