New York City, peçeden zorla çıkarılanlara 17,5 milyon dolar ödeyecek

New York City, tutuklandıktan sonra fotoğraf çektirmek için başörtülerini çıkarmaya zorlanan iki Müslüman kadının açtığı davanın sonuçlanması için 17,5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri'nde New York şehri, kadınları vesikalık fotoğraf çekmek için başörtülerini çıkarmaya zorlamak için 17,5 milyon dolar ödeyecek.

Manhattan'daki federal mahkemede açılan davanın ABD Bölge Hakimi Analisa Torres tarafından onaylanması gerekiyor.

Ödemeler, yasal ve yasal masraflar hariç olmak üzere yaklaşık 13,1 milyon dolar olacak.

Anlaşmadan elde edilen gelirin yaklaşık 4.100 hak sahibi kişi arasında paylaştırılacağı söylendi. Her alıcıya sonuçta 7.824 ila 13.125 dolar arasında ödeme yapılacak.

Müslüman Amerikalı kadınlar Jamilla Clark ve Arwa Aziz, Manhattan ve Brooklyn'de polisin onları vesikalık fotoğraf çekmek için başörtülerini çıkarmaya zorladığında utanç ve travma hissettiklerini söyleyerek 2018'de dava açmışlardı.

Clark 9 Ocak 2017'de, Aziz ise 30 Ağustos 2017'de tutuklandı.

“Arama gibi”

Avukatları tarafından yapılan açıklamada Clark şunları söyledi: “Beni peçemi çıkarmaya zorladıklarında kendimi çıplak hissettim. Ne kadar maruz kaldığımı ve ihlal edildiğimi hissettiğimi kelimelerle anlatamam.” dedi.

Davada, sahte koruma emri üzerine tutuklanan Aziz'in bir düzine erkek polis memuru ve 30'dan fazla erkek mahkûmun onu görebileceği bir yerde fotoğraflandığı belirtiliyor.

Davanın ardından New York Polis Departmanı, 2020 yılında kadın ve erkeklerin yüzleri görülebildiği sürece vesikalık fotoğraflar sırasında başlarını örtmelerine izin vermeyi kabul etti.

Şehrin hukuk departmanı sözcüsü Nick Paolucci, anlaşmanın polis departmanı için olumlu reformlar sağladığını ve “tüm taraflara fayda sağladığını” söyledi.

Yeni politika aynı zamanda Yahudilerin giydiği peruklar ve kipalar ile Sihlerin giydiği türbanlar da dahil olmak üzere diğer dini baş örtülerini de etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir