Paşinyan: Dağlık Karabağ’da toprakların iadesi konusu yeni savaşa neden olabilir

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bakü ile bazı stratejik toprakların iadesi konusunda anlaşmaya varılamaması halinde savaşın gündem haline gelebileceğini söyledi.

REKLAM

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ meselesi nedeniyle Azerbaycan’la savaşın yeniden gündeme gelebileceği uyarısında bulundu.

Paşinyan, Ermenistan’ın 1990’ların başından bu yana kontrolünde olan Azerbaycan’ın bazı stratejik topraklarının iadesi konusunda Bakü ile anlaşmaya varılamaması durumunda bu seçeneğin geçerli olabileceğinin sinyalini verdi.

Paşinyan, Erivan’ın 1990’ların başından bu yana kontrol ettiği bazı terk edilmiş Azeri köylerinin yakınındaki kuzey Ermenistan’ın Tavuş bölgesinin sınır bölgelerinde yaşayanlarla bir toplantı yaptı.

TASS’ın haberine göre Paşinyan, görüşme sırasında şunları söyledi: “Artık buradan gidebiliriz, gidip (Azerbaycan’a) hayır, hiçbir şey yapmayacağız diyelim. Bu, hafta sonu savaşın başlayacağı anlamına geliyor.” dedi.

Paşinyan geçtiğimiz haftalarda bazı köyleri Gürcistan sınırına giden ana yolu kontrol ettikleri için Azerbaycan’a iade etmek istediğinin sinyalini vermişti.

Bakü, topraklarının geri verilmesinin Dağlık Karabağ’da otuz yıldır devam eden çatışmayı sona erdirecek bir barış anlaşması için gerekli bir ön koşul olduğunu söylüyor.

İki ülke yönetimleri, geçtiğimiz Eylül ayında Azerbaycan’ın eline geçen Dağlık Karabağ’a ilişkin resmi bir barış anlaşması imzalamak istiyor; Ancak 1.000 kilometrelik sınırın belirlenmesi gibi konulardaki görüşmeler durakladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir