Putin, İran cumhurbaşkanıyla Orta Doğu'daki durumu görüştü

Kremlin açıklamalarına göre Putin, İran tarafının talebi üzerine cumhurbaşkanıyla telefon görüşmesi yaptı.

“İsrail'in Suriye'deki İran diplomatik temsilciliğine saldırısı sonrası Ortadoğu'daki durum ve İran'ın buna karşı aldığı önlemlerin” değerlendirildiği toplantıda Putin, “tüm tarafların itidalli davranacağını ve yeni gelişmelere izin vermeyeceklerini” ifade etti. tüm bölge için feci sonuçlara yol açabilecek gerilimler.” “Olmayacağı” yönündeki umudunu paylaştı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, “İran'ın bu eylemlerinin gerekli ve sınırlı olduğunu ve gelecekte gerilimlerin artmasına yol açmayacağını” vurguladı.

Görüşmede iki lider, “Ortadoğu'daki olayların nedeninin İsrail-Filistin meselesine çözüm bulunamaması olduğunu” belirterek, şunları ekledi: “Rusya ve İran, Gazze Şeridi'nde acilen ateşkesi garanti etmeli, gerilimi hafifletmeli. Zor insani durum ve krizin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi için gerekli koşulların yaratılması.” yaratılması konusundaki ilkeli konumlarını doğruladılar.

Toplantıda Rusya ile İran arasındaki ilişkiler de ele alındı ​​ve altyapı projelerinin hayata geçirilmesi de dahil olmak üzere gelecekte çeşitli alanlarda iş birliğinin geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Putin, patronunun ve İran'daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir