“Putin Ukrayna'nın mevcut sınırlarında ateşkes istiyor” iddiası

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, “mevcut savaş hatlarını tanıyan” bir ateşkes anlaşmasıyla Ukrayna'daki savaşı durdurmaya hazır olduğu bildiriliyor.

REKLAM

Rusya lideri Vladimir Putin ile çalışmış en az dört üst düzey siyasi ve ticari kaynak Reuters'e, Kiev ve Batı'nın bu teklife yanıt vermemesi halinde Putin'in savaşı sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

Rusya lideri, Putin hakkındaki söz konusu tartışmalara aşina olan kaynaklardan üçü, müzakereleri engellemeye yönelik “Batılı destekli” girişimler ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy'in müzakereleri reddetme kararı olarak gördüğü girişimlerden dolayı küçük bir danışman grubuna duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Putin'le çalışan ve Kremlin'deki üst düzey görüşmelerden haberdar olan bir diğer üst düzey Rus kaynak, “Putin gerektiği kadar savaşabilir ama savaşı dondurmak için ateşkese de hazır” dedi. dedi.

Haberde adı geçen kaynaklar, konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerini gizli tutmak kaydıyla konuştu.

Beşinci kaynak ise mevcut cephelerde savaşın dondurulması konusunda yorum yapmadı.

Suçlamalarla ilgili olarak Putin'in sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya liderinin defalarca Moskova'nın hedefe ulaşmak için diyaloga açık olduğunu ve ülkenin “ebedi savaş” istemediğini söylediğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları Rus kaynakların iddialarına yanıt vermedi.

Bazı Batılı askeri ve siyasi analistler, ekonomist Andrey Belousov'un geçen hafta Rusya savunma bakanı olarak atanmasını “Moskova'nın, uzun süren bir çatışmayı kazanmak için Rus ekonomisini kalıcı bir savaş temeline oturtma girişimi” olarak değerlendirdiler.

Karar, Rusya'nın cephede devam eden baskısı ve son haftalarda Ukrayna'ya karşı toprak kazanımları sonrasında geldi.

Ancak kaynaklar, Mart ayında altı yıllık yeni bir dönem için yeniden seçilen Vladimir Putin'in savaşı geride bırakmak için Rusya'nın mevcut ivmesini kullanmayı tercih edeceğini söylüyor.

Yeni savunma bakanı hakkında doğrudan yorum yapmadılar.

“Şu ana kadar elde edilen sonuçlar Rus halkının gözünde kazanmak için yeterli”

Kremlin'in zirvesindeki görüşmelerden elde edilen bilgilere dayanan iki kaynak, Putin'in savaşta şu ana kadar elde edilen sonuçların “Rus halkına zafer kazandırmaya” yeterli olduğu görüşünde olduğunu söyledi.

Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşanan en büyük kara çatışması, her iki tarafta da on binlerce kişinin hayatına mal oldu ve Batı'nın Rusya ekonomisine yönelik kapsamlı ve ağır yaptırımlarıyla sonuçlandı.

Üç kaynak, Putin'in (cephede) herhangi bir olağanüstü ilerlemenin yeni bir ulusal seferberlik gerektireceğini anladığını ve bunu istemediğini söylerken, Rus lideri tanıyan bir başka kaynak, Eylül 2022'deki ilk seferberlikten sonra popülaritesinin azaldığını gördüğünü vurguladı. .

Seferberlik çağrısı nüfusun önemli bir bölümünü korkuttu ve yüzbinlerce askerlik çağındaki erkeğin ülkeden kaçmasına neden oldu.

Anketler Putin'in popülaritesinin azaldığını gösteriyor. Peskov, Rusya'nın seferberliğe ihtiyacı olmadığını ve bunun yerine gönüllüleri silahlı kuvvetlere kattığını söyledi.

Zelenskiy: Putin'in şartlarıyla barış mümkün değil

Ateşkes ve hatta barış görüşmeleri ihtimali şu anda oldukça uzak görünüyor. Çünkü Zelenskiy, Putin'in şartlarında barışın mümkün olmadığını defalarca vurguladı.

Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım da dahil olmak üzere kaybedilen toprakları geri alma sözü verdi.

REKLAM

Ayrıca Zelenskiy, 2022'de Putin'le herhangi bir görüşmenin resmen “imkansız” olduğunu ilan eden bir kararnameyi imzaladı.

Kaynaklardan biri, Zelenskiy iktidardayken, Rusya onu baypas edip Washington'la anlaşmaya varmadığı sürece hiçbir anlaşmaya varılamayacağını söyledi. Ancak geçen hafta Kiev'de konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Putin'in “ciddi müzakerelerle ilgilendiğine inanmadığını” söyledi.

“Putin mevcut kazanımlarla yetinmeye hazır”

Tüm kaynaklar, Putin'in sahadaki kazanımlarını bir anlaşmaya bağlama konusundaki ısrarının müzakere edilemez olduğunu gösteriyor.

Ancak dört kaynağa göre Putin, şu anda sahip olduğu topraklarla yetinmeye ve mevcut cephe hattındaki çatışmayı dondurmaya hazır.

Bir Rus kaynak şöyle konuştu: “Putin bizim kazandığımızı, NATO'nun bize saldırdığını, egemenliğimizi koruduğumuzu, Kırım'a kara koridoru açtığımızı söyleyecektir ki bu doğru.” yorum yaptı.

REKLAM

Peskov: Anayasaya göre edinilen topraklar Rusya'nın bir parçasıdır

Çatışmayı mevcut haliyle dondurmak, Rusya'nın Eylül 2022'de resmi olarak Rusya'dan ilhak ettiği dört Ukrayna bölgesinin önemli bir bölümünü elinde tutması ancak bunların hiçbirini tam olarak kontrol edememesi anlamına geliyor.

Bu anlaşma, Moskova'nın Ukrayna'nın dört bölgesinin (Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Kherson) artık tamamen Rusya'ya ait olduğunu iddia ettiği dönemde kendisi için belirlediği hedeflerin gerisinde kalacaktı.

Peskov, Rusya Anayasası'na göre artık kalıcı olarak Rusya'ya ait olan dört bölgenin geri dönmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Putin'le çalışan başka bir kaynağa göre, Rus liderin savaşın sona ermesi gerektiği yönündeki görüşünü destekleyen bir diğer faktör de “savaş ne kadar uzun sürerse, savaş gazilerinin savaş sonrası çalışmalarından ve gelir beklentilerinden o kadar memnun olmayan bir şekilde geri dönecekleri” görüşü. Rusya'ya yönelik, potansiyel olarak toplumda gerginlik yaratan bir durum.”

ABD daha önce reddetmişti

Şubat ayında Reuters'e konuşan üç Rus kaynak, Washington'un Putin'in savaşı dondurmak için daha önce yaptığı ateşkes önerisini reddettiğini söyledi.

REKLAM

Üç kaynak, ateşkes olmazsa Putin'in Ukrayna üzerindeki baskıyı artırmak için mümkün olduğu kadar çok toprak ele geçirmek isteyeceğini ve daha fazlasını elde etmek için beklenmedik fırsatlardan yararlanmaya çalışacağını söyledi.

Rusya Ukrayna'nın yüzde 18'ini kontrol ediyor

Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etti. Şu anda Ukrayna'nın yaklaşık %18'ini kontrol eden Rus güçleri, bu ay ülkenin kuzeydoğusundaki Kharkiv bölgesine girdi.

Putin, seferberlik olmasa bile üstün işgücünü sürdürebilmek için Rusya'nın nüfusunun Ukrayna'nınkinden daha fazla olduğuna güveniyor ve bunu orduya yönelik alışılmadık derecede yüksek maaş paketleriyle destekliyor.

Putin'le çalışan bir kaynak, “Rusya daha da ileri gidecek” değerlendirmesinde bulundu.

Zelenskiy “durma teklifi” sunana kadar Putin'in kademeli olarak topraklara el koyacağını söyleyen aynı kaynak, Rus liderin Batı'nın yeterli silah sağlayamayacağı ve bunun Ukrayna'nın moralini bozacağı yönündeki görüşünü yakın çevresine ilettiğini söyledi.

REKLAM

ABD'li ve Avrupalı ​​liderler, Ukrayna'nın güvenliği ve egemenliği garanti altına alınana kadar Kiev'in yanında yer alma sözü verdiler. NATO ülkeleri ve müttefikleri de silah sevkiyatını hızlandırmaya çalıştıklarını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, silah tedariğine ilişkin bir soruya yanıt olarak şunları söyledi: “Rusya, Ukrayna'nın şehirlerine, limanlarına ve vatandaşlarına yönelik acımasız saldırıları sürdürmek yerine, güçlerini Ukrayna'dan çekerek savaşı istediği zaman sona erdirebilir” . o cevapladı.

Beş kaynağın tamamı, Putin'in danışmanlarına NATO topraklarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söylediğini, bunun da konuyla ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamaları yansıttığını söyledi.

İki kaynak, Rusya'nın Ukrayna gerilimi nedeniyle nükleer gerilim de dahil olmak üzere Batı ile gerilimin tırmanma tehlikesinin artmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'un nükleer pozisyonunu değiştirmediğini ve Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair herhangi bir işaret görmediğini açıkladı.

REKLAM

Bakanlık sözcüsü, “Stratejik ortamı izlemeye ve hazır kalmaya devam ediyoruz” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir