Sahte hizmete 15 milyon lira para cezası


Yetkili sahte servislere 15 milyon TL idari para cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ticaret Bakanlığına yapılan başvurularda, kombi, ev aletleri, klima ve cep telefonu başta olmak üzere tamir, bakım ve yedek parça temini konusunda yetkili servislerden yardım almak isteyen tüketicilerimizin, Yetkili olmadığı halde yetkili servis diye reklam yapan servislerin mağduruyuz.” Görülebilir.

Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca sahte yetkili servislere karşı yapılan incelemeler ile internet arama motorları ve sosyal medyada yayınlanan reklamlara ilişkin Ticaret Bakanlığı Reklam Kurumu tarafından yürütülen soruşturmalar sonucunda yaklaşık TL idari para cezası kesilecek. Son iki yılda 15 milyonluk ceza kesildi.

Ancak Ticaret Bakanlığınca yapılan incelemeler sonucunda suç teşkil eden uygulamaların tespiti halinde ilgililer hakkında Başsavcılığa suç duyurusunda bulunulur.

Öte yandan tüketicilerimizin olası şikayetlerin önüne geçebilmek için aşağıdaki noktalara dikkat etmeleri önemlidir.

Yetkili servislere ilişkin bilgi için “Servis Bilgi Sistemi”nin kullanılması gerekmektedir.

Tüketicilerimiz, Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan ve www.servis.gov.tr ​​adresinden erişilebilen Hizmet Bilgi Sistemi (SERBİS) üzerinden, kullandıkları ürünlere ait yetkili servis bilgilerine ulaşma imkanına sahiptir.

İnternet arama sonuçlarına dikkat etmelisiniz.

İnternet aramalarında üst sıralarda çıkan hizmet ilanları ve internet adreslerinde firma logoları yeterli görülmemeli, bu hizmetlerin üretici veya ithalatçı firmanın internet sitesinde veya SERBİS'te yer alıp almadığının kontrol edilmesi gerekir;

Tüketicilerimiz şikâyetlerini “Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)” ve Ticaret Bakanlığı internet sitesi üzerinden bildirim ve şikâyet mekanizmalarını kullanarak Ticaret Bakanlığı'na iletebilmektedir. “Tüketicilerimize zarar veren sahte yetkili servislere yönelik denetimler sonrasında gerekli idari yaptırımlar uygulanmaya devam edilecektir.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir