Şimdiye kadar üretilmiş en ince altın plaka – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

İsveç'teki Linköping Üniversitesi'ndeki (LiU) bilim adamları tarafından oluşturulan, tek atom kalınlığında bir altın levha olan Goldene, Nature tarafından “grafenin altın kuzeni” olarak tanımlanıyor. Bu özel, inanılmaz derecede ince tabaka, araştırmacıların karbondioksit dönüşümü, hidrojen üretimi, su arıtma ve iletişim gibi uygulamaların önünü açabileceğini söylediği benzersiz özellikler içeriyor.

“BİR ATOM KALINLIĞINA İNDİRİLDİĞİNDE YARI İLETKEN OLABİLİR”

Chip'e göre LiU'nun malzeme tasarımı bölümünde araştırmacı olan Shun Kashiwaya şunları söyledi: “Bir malzemeyi son derece ince yaparsanız olağanüstü bir şey olur. Grafende olduğu gibi altında da aynı şey oluyor. “Bildiğiniz gibi altın genel olarak bir metaldir ancak tek bir atom kalınlığına indirgendiğinde yarı iletken hale gelebilir.”

Goldene'yi üretmek için araştırmacılar, titanyum ve karbon arasına sıkıştırılmış altın katmanlarından oluşan üç boyutlu bir temel malzeme kullandılar. Ancak LiU'da ince film fiziği profesörü Lars Hultman'ın söylediği gibi, Goldene'nin yaratılmasında bir miktar tesadüf de var: “Kaynak materyali tamamen farklı uygulamaları göz önünde bulundurarak oluşturduk. İçinde silisyumun ince tabakalar halinde bulunduğu, titanyum silisyum karbür adı verilen, elektriği iletken bir seramikle başladık. Bu nedenle fikir, teması sağlamak için malzemeyi altınla kaplamaktı. “Fakat bileşeni yüksek sıcaklıklara maruz bıraktığımızda, temel malzemenin içindeki silikon tabakasının yerini altın aldı.”

LiU araştırmacıları şimdi diğer soy metallerin de benzer bir süreçten geçip geçmeyeceğini araştırmayı ve daha fazla yeniliklere yol açmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir